Niezwykłe odkrycie dotyczące szczepionki przeciwko grypie

Szczepionka przeciwko grypie może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu aż o 12 procent – wykazały najnowsze badania.

Naukowcy z University of Alcala odkryli nieoczekiwany efekt szczepionki przeciw grypie – była ona w stanie zmniejszyć ryzyko udaru mózgu o 12 procent. Wyniki najnowszych badań zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym „Neurology”.

W trakcie prac specjaliści zbadali anamnezę ponad 14 tys. osób w wieku 40 lat i starszych, które doznały udaru niedokrwiennego. Naukowcy przeanalizowali również dane od 71 tys. osób, u których nigdy nie zdiagnozowano udaru.
W drugiej grupie autorzy zwrócili uwagę na pacjentów, którzy zostali zaszczepieni przeciwko grypie co najmniej 14 dni przed udarem.

Po skorygowaniu wyników okazało się, że osoby, które otrzymały szczepionkę, były o 12% mniej narażone na udar. Jednocześnie w tych samych eksperymentach ze szczepionką przeciwko zapaleniu płuc, takiego efektu nie zaobserwowano. Zespół zauważył jednak, że badanie ma charakter obserwacyjny i potrzeba więcej testów, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski.

Wcześniej lekarze z University of Maryland School of Medicine (UMSOM) opracowali nową metodę wczesnej diagnozy udaru poprzez badania krwi.

Dodaj komentarz