Niedożywienie w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości i cukrzycy

Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że niedożywienie w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia otyłości i cukrzycy u dwóch następnych pokoleń.

Podobna sytuacja tyczy się ludzi. Może okazać się, że stresujące zdarzenie w naszym życiu może wpływać na zdrowie nawet naszych wnucząt, ale prawdopodobnie prawnuków już nie. Szkodliwe czynniki mogą powodować zmiany w DNA. Zdaniem wielu badaczy, zmiany te mogą być przekazywane potomstwu w plemnikach i komórkach jajowych w procesie zwanym dziedziczeniem epigenetycznym.

Badania pokazują na przykład, że potomstwo kobiet niedożywionych w ciąży, w czasie II wojny światowej odziedziczyło zmiany, zwiększające ryzyko otyłości i raka. Jednak nie wiemy, czy jakikolwiek wpływ mają one na materiał genetyczny prawnucząt i kolejnych pokoleń.

Aby zobrazować ten efekt, Anne Ferguson-Smith z Uniwersytetu w Cambridge oraz jej koledzy karmili ciężarne myszy dietą zawierającą o 50% mniej kalorii, od dwunastego dnia ciąży, aż do narodzin młodych, co zwykle następuje po 20 dniach. Osobniki z miotu były mniejsze. Ponadto, pomimo diety, częściej występowała u nich cukrzyca. Ryzyko cukrzycy wzrosło również u myszy z kolejnego pokolenia.

Naukowcy przeanalizowali spermę myszy z miotu pochodzącego od niedokarmionych matek, aby zbadać wady genetyczne odziedziczone przez młode. Badacze znaleźli 111 obszarów w DNA o zmniejszonym (w porównaniu do spermy odżywionych myszy) poziomie związków z grupy metylowej, których niedostatek spowodował zmiany epigenetyczne.

Zespół badaczy próbuje teraz ustalić czy kolejne pokolenia również znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę, a jeśli tak, to jak daleko może sięgać ten proces.

Dodaj komentarz