Naukowcy wyhodowali sztuczne łożysko

Niedawno zespół naukowców z University of Cambridge ogłosił, że jako pierwszy na świecie stworzył sztuczne łożysko. Co więcej, ten sukces może okazać się pomocny w wielu dziedzinach, które wykraczają poza procesy dojrzewania i rozwoju płodu.

Według ekspertów, sztuczny narząd może zachowywać się jak prawdziwy w pierwszym trymestrze ciąży. Sztuczne „mini-łożysko” pomoże zrozumieć główne przyczyny poronień, a także przewidzieć i modelować procesy, które mogą prowadzić do stanu przedrzucawkowego i martwego płodu. Te małe, sztuczne narządy mogą być wykorzystywane do zrozumienia, jak tkanki rozwijają się w normalnej ciąży, a także co dzieje się, gdy zakłócone zostają naturalne procesy życiowe.

Teraz możemy zacząć eksperymentować z rozwojem łożyska w środowisku naturalnym. Wcześniej nie było to możliwe, ponieważ przepisy zabraniają takich eksperymentów na ludziach, a łożysko zwierząt działa w zupełnie inny sposób – powiedziała Ashley Moffett, starsza badaczka i profesor medycyny reprodukcyjnej i immunologii na Uniwersytecie w Cambridge.

Aby stworzyć sztuczny narząd, naukowcy wykorzystali kosmki tkanek tego łożyska. Są one łączone w wielokomórkowe struktury zdolne do wydzielania białek i hormonów, tak jak w normalnej ciąży.

Jak już wspomniano, eksperci chcą używać narządów do badania powszechnych powikłań ciąży. Ponadto, „mini-łożysko” może również pomóc zrozumieć, w jaki sposób niektóre infekcje wpływają na rozwój płodu.

Dodaj komentarz