Naukowcy: Umiarkowane granie w gry jest dobre dla dzieci

Czy gry video szkodzą? Jest wiele argumentów za i przeciw, lecz dotychczas brakowało rzetelnych badań.

Uniwersytet Oksfordzki przeprowadził badania na grupie 5000 młodych ludzi, w przedziale wiekowym od 10 do 15 lat. W skład grupy wchodziło tyle samo chłopców, co dziewczynek. Badacze rozpoczęli od krótkiego wywiadu z dziećmi, w którym miały one odpowiedzieć na kilka pytań. Między innymi, ile czasu spędzają przy grach komputerowych (lub na innych platformach) oraz jak dogadują się z rówieśnikami. Pytano je też o zadowolenie z życia, empatię i rozkojarzenie.

Większość, bo trzy z czterech przebadanych dzieci, grało codziennie. Wiele z nich przeznaczało ponad połowę swojego czasu wolnego na gry, jednak była też grupa, która na gry poświęcała około godziny dziennie. Ci, którzy w umiarkowany sposób dawkowali sobie rozrywkę, wykazywali się też towarzyskością, generalnie byli zadowoleni z życia i mieli mniej problemów emocjonalnych. Wyróżniali się pod tym względem od grup, które nadużywały gier, jak i tych, które nie grały.

Prowadzący badanie dr Andrzej Przybylski stwierdza, że wyniki potwierdziły wcześniejsze badania laboratoryjne o negatywnych stronach wpływu gier elektronicznych. Zaznacza jednak, że wpływ ten jest bardzo niewielki. O wiele istotniejsza dla rozwoju dziecka jest relacja z rodziną i rówieśnikami.

W porównaniu z tymi czynnikami, gry nie mają znacznego wpływu na rozwój młodzieży. Choć nie należy ich nie doceniać. Gry mogą pomóc wejść w cyfrowy świat, który coraz częściej i silniej przenika do naszego życia codziennego.

Różnorodność gier powoduje jednak oczywiste problemy w pomiarach. Istotna jest mechanika gry i sposób w jaki zachęca ona do dalszej rozgrywki. Zupełnie inny będzie wpływ gier akcji, w porównaniu z grami strategicznymi czy symulacyjnymi. Faktem jest, że właściwe ich stosowanie może przynieść zbawienne efekty. Jak podaje portal kardio.pl, gry video mogą znacznie przyśpieszyć rehabilitację małych pacjentów.

Pacjenci, którzy poza standardowymi ćwiczeniami, grali przy użyciu joysticka, wielokrotnie szybciej odzyskiwali sprawność rąk.

Dodaj komentarz