Naukowcy stworzyli radioaktywny żel do zabijania nowotworów

Amerykańscy i indyjscy naukowcy opracowali żel na bazie radioaktywnego białka, który może być wykorzystywany do niszczenia trudno dostępnych guzów nowotworowych. Wyniki badań zostały szczegółowo opisane w czasopiśmie naukowym „Nature Biomedical Engineering”.

Istniejące metody radioterapii oparte na promieniowaniu gamma lub przy użyciu przyspieszonych cząstek (protonów, neutronów i innych), skutecznie wpływają na zmiany nowotworowe, ale jednocześnie mają negatywny wpływ na zdrowe komórki. Nowe odkrycie w postaci żelu, pozwala punktowo oddziaływać na nowotwory, nie wpływając na sąsiednie tkanki.

Żel składa się z białka-elastyny ​​oraz jodu-131. Niestabilne jądra związku emitują podczas rozpadu promieniowanie beta, które nie wnika tak głęboko, jak promienie gamma. Ponadto, elastyna pozostaje płynna w temperaturze pokojowej, ale po podgrzaniu po wprowadzeniu do ciała przyjmuje konsystencję żelową.

W eksperymentach na myszach, którym wszczepiono komórki raka trzustki, żel całkowicie zniszczył guzy u 80 procent badanych.

Wcześniej pracownicy Tomskiego Uniwersytetu Państwowego (TSU) i Instytutu Badawczego Onkologii Tomskiego Centrum Medycznego Badań (NRMC), przedstawili metodę diagnozowania raka jelita we wczesnych stadiach za pomocą prostego badania krwi.

Dodaj komentarz