Naukowcy opracowali metodę zmniejszającą ryzyko odrzucenia przeszczepu szpiku
Rosyjscy naukowcy z Gorbacheva Research Institute of Pediatric Oncology, Hematology and Transplantation, stworzyli metodę zmniejszającą ryzyko odrzucenia przeszczepu szpiku kostnego. Na czym ona dokładnie polega?
Przeszczep szpiku kostnego jest często wymagany u pacjentów z rakiem krwi, którzy nie byli w stanie pokonać choroby za pomocą innych terapii. Niestety, transplantacja ma również szereg niuansów, w tym ryzyko odrzucenia. W takich przypadkach lekarze stosują leki sterydowe, z których część może nie mieć wpływu na pacjenta, a część może powodować niebezpieczne skutki uboczne.
Ostatnio eksperci zauważyli, że niektóre substancje mogą być stosowane jako alternatywa dla takich leków. W szczególności związki hamujące działanie enzymu kalcyneuryny. Ponadto, są one niezbędne do aktywacji limfocytów T i innych składowych odpowiedzi immunologicznej związanej z powstawaniem reakcji odrzucenia po przeszczepie.
Naukowcy udowodnili swoją teorię podczas badań na 73 pacjentach w wieku od 18 do 67 lat. Wszyscy pacjenci zostali poddani chemioterapii, a następnie otrzymali inhibitory kalcyneuryny w celu stłumienia reakcji odrzucenia.
Terapia podwoiła przeżywalność u 95 procent pacjentów z przewlekłym odrzuceniem, a także u 76 procent pacjentów z ostrą postacią zespołu. Dla porównania w przypadku leków sterydowych wartości te nie przekraczają 60 proc.
W przyszłości autorzy chcą przeprowadzić dodatkowe badania na większej próbie uczestników.