Naukowcy odkryli przyczynę anoreksji

Amerykańscy, szwedzcy, brytyjscy i niemieccy naukowcy odkryli możliwe przyczyny genetyczne jadłowstrętu psychicznego. Odpowiednie badanie zostało opublikowane w „American Journal of Psychiatry” i krótko zrelacjonowało je University of North Carolina w Chapel Hill (USA).

„Zidentyfikowaliśmy jedno znaczące locus genomiczne dla jadłowstrętu psychicznego na chromosomie 12, miejscu związanym z cukrzycą typu 1 i zaburzeniami autoimmunologicznymi” – powiedziała współautorka badań Cynthia Bouley z Instytutu Karolinska (Szwecja).

Badaczka zauważyła, że zaburzenie odżywiania jest „genetycznie powiązane z neurotycznością i schizofrenią, co potwierdza pogląd, że anoreksja jest chorobą psychiczną”. Autorzy zdołali również wykryć silne korelacje genetyczne tego zaburzenia z różnymi cechami metabolicznymi, w szczególności z indeksem masy ciała i regulacją insuliny i glukozy.

Eksperci analizowali dane dotyczące 3495 pacjentów z jadłowstrętem psychicznym i 10982 zdrowych osób. Współpracowało z nimi ponad 220 naukowców i lekarzy.

Dodaj komentarz