Naukowcy odkryli nowy kierunek w leczeniu raka

Białka wiążące miedź stały się nowym kierunkiem w leczeniu nowotworów.

Naukowcy z Chalmers University of Technology znaleźli nowy kierunek w leczeniu raka: są to białka wiążące miedź. Wyniki prac opisano w czasopiśmie medycznym „PNAS”.

Faktem jest, że do aktywnego wzrostu i rozprzestrzeniania się, komórki nowotworowe potrzebują białek Memo1, które wiążą jony miedzi. Organizm ludzki również potrzebuje tego metalu do wykonywania ważnych procesów biologicznych. Wcześniejsze badania wykazały, że pacjenci z rakiem mają podwyższony poziom miedzi w komórkach nowotworowych i surowicy, co oznacza, że ​​komórki rakowe potrzebują więcej miedzi niż komórki zdrowe.

Autorzy zaobserwowali, że kiedy Memo1 wchodzi w interakcję z miedzią, toksyczne reakcje redoks metalu są blokowane. To sprawia, że ​​guz jest zależny od dużej ilości miedzi, ponieważ podwyższony poziom może wywołać reakcje chemiczne, które są szkodliwe dla komórek rakowych.

Naukowcy odkryli, że Memo1 może tworzyć grupę z innym białkiem wiążącym miedź, Atox1. Wcześniej zaobserwowano, że ta cząsteczka za pomocą miedzi sprzyja ruchowi komórek nowotworowych i późniejszemu tworzeniu się przerzutów. Wyniki pokazują, że miedź i białka przenoszące miedź, mogą stać się nowymi celami w leczeniu raka.

W listopadzie 2022 roku pracownicy Uniwersytetu w Montrealu, stworzyli nowy system dostarczania leków przeciwnowotworowych oparty na DNA. Jest to molekularny nanotransporter, który został zainspirowany nośnikami białkowymi.

Dodaj komentarz