Nadziąślaki – czym są i jak się je leczy?

Nadziąślaki to niebolesne, nienowotworowe guzy zaliczane do zmian zapalno-rozrostowych błony śluzowej dziąsła lub okostnej. Stan ten powstaje w wyniku działania czynników takich jak uraz, bakterie obecne w płytce nazębnej oraz wahania hormonalne, które powodują patologiczny rozrost błony śluzowej. Innymi przyczynami są też zła higiena jamy ustnej, nieodpowiednia dieta lub przyjmowanie pewnych leków. Jak powstają nadziąślaki? Jakie dają objawy? Jak się je leczy?

Nadziąślaki zwykle nie powodują żadnych objawów, ale mogą też sprawiać ból i powodować szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

– krwawienie
– trudności z jedzeniem
– silnie reagować na gorące oraz zimne napoje
– powodować uczucie ściągnięcia dziąsła

Przyczyny nadziąślaków

Nadziąślaki powstają nie tylko w wyniku urazu lub szkodliwego działania bakterii, ale również w sytuacji, gdy w organizmie dochodzi do wahań hormonalnych (np. u kobiet w ciąży lub lub przyjmujących hormonalną antykoncepcję – zmiany te powstają do czterech razy częściej u kobiet ciężarnych niż w pozostałych grupach pacjentów).

Inne czynniki , które zwiększają ryzyko wystąpienia nadziąślaków to:

  • przewlekły uraz dziąsła spowodowany przez złogi kamienia nazębnego
  • ostre brzegi ubytków próchnicowych
  • nawisające wypełnienia
  • nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne
  • uraz zgryzowy
  • nieodpowiednia dieta (brak witamin)
  • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków
  • zła higiena jamy ustnej

Leczenie nadziąślaków

Mimo iż same nadziąślaki nie są groźne, ich leczenie w większości przypadków wymaga usunięcia podczas procedury chirurgicznej i nie należy ich leczyć tzw. domowymi sposobami.

Operacja wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, a podczas zabiegu chirurg wycina go razem z niewielką ilością otaczających go zdrowych tkanek. Usunięte tkanki nadziąślaka wysyłane są do badania histopatologicznego.

W przypadku guza olbrzymiokomórkowego, podczas zabiegu usuwana jest również kość znajdująca się w okolicy zmiany.

Czy nadziąślaki mogą nawracać?

Jeśli nadziąślaki zostaną prawidłowo usunięte, mają bardzo małe ryzyko nawrotu. Niezwykle ważne podczas wycinania guzków, jest jednak usunięcie odrobiny zdrowych tkanek, aby upewnić się, że patologiczna zmiana została całkowicie usunięta. Nadziąślak ma tendencję odrastania w około 10% przypadków.

Czy nadziąślaki to zmiany nowotworowe?

Początkowo nadziąślaki były uznawane za guzy nowotworowe, jednak obecnie zalicza się je do zmian rozrostowych o charakterze odczynowym. Nadziąślak to guz o charakterze niezłośliwym – w skrajnie rzadkich przypadkach ulega on uzłośliwieniu.

U kogo najczęściej rozwijają się nadziąślaki?

Nadziąślaki mogą występować w każdym wieku, z przewagą u kobiet, jednak najczęściej rozwijają się w trzeciej-czwartej dekadzie życia.

Dodaj komentarz