Myślisz o rzuceniu palenia? Zrób to już dziś!
Rzucenie palenia jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Jednakże, zgodnie z ostatnimi ustaleniami, im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla nas. Może warto rzucić palenie już dziś?
Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wielu poważnych problemów zdrowotnych. Należą do nich m.in. choroby serca, udar, przewlekła obturacyjna choroba płuc i kilka rodzajów nowotworów. Pomimo świadomości istnienia tych niebezpieczeństw, rzucanie tytoniu jest dla wielu osób ekstremalnym wyzwaniem.
Naukowcy próbowali dowiedzieć się, w jaki sposób ryzyko zachorowania u ludzi, którzy palili, zmniejsza się po zaprzestaniu palenia. Wcześniejsze badania wykazały, że ryzyko sercowo-naczyniowe spada dopiero kilka lat po rzuceniu palenia. Jednak większość wczesnych badań była oparta na stosunkowo niewielkiej liczbie uczestników i często nie podejmowano dalszych działań w celu sprawdzenia stanu palenia tytoniu w późniejszym czasie. Teraz, dzięki dużej nowej podgrupie osób, które paliły papierosy, można lepiej zrozumieć, jak szybko (lub powoli) ich układ sercowo-naczyniowy wracał do normy.
Aby to zbadać, naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z Framingham Heart Study. Mieli dostęp do informacji na temat zdrowia 8700 osób, z których na początku badania, żadna nie miała objawów choroby sercowo-naczyniowej. Naukowcy śledzili każdego z uczestników średnio przez 27 lat. W tym czasie odnotowano 2 386 zdarzeń sercowo-naczyniowych. Badacze porównali kondycję układu sercowo-naczyniowego u ludzi, którzy obecnie palą i u ludzi, którzy nigdy nie palili.
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na zdrowie układu sercowo-naczyniowego danej osoby. Mając to na uwadze, naukowcy kontrolowali analizę pod kątem jak największej liczby tych zmiennych, w tym poziomu wykształcenia, płci, wieku, dekady narodzin, cukrzycy, nadciśnienia, poziomu cholesterolu, spożycia alkoholu i wskaźnika masy ciała (BMI). Analiza wykazała, że 70% zdarzeń sercowo-naczyniowych wystąpiło u osób, które paliły 20 papierosów dziennie przez 20 lat.
W porównaniu z tymi, którzy palą w dalszym ciągu, osoby, które rzuciły palenie w ciągu ostatnich 5 lat, zmniejszyły ryzyko chorób układu krążenia o 38 procent.
Odkrycia te podkreślają korzyści rzucenia palenia w ciągu 5 lat, co stanowi o 38 procent niższe ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub innych form ryzyka chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do osób, które nadal palą. Mimo ekstremalnych wyzwań, wyniki te wyraźnie pokazują, że rzucenie palenia jak najwcześniej jest najlepszym sposobem działania – twierdzi prof. Meredith Duncan.
Pomimo rekordowej liczby osób rzucających palenie, według CDC, palenie tytoniu jest nadal „główną przyczyną chorób i zgonów, którym można zapobiec w USA”, co daje ponad 480 tys. przypadków śmiertelnych rocznie.
Jak pisze Duncan: Jeśli obecnie palisz, właśnie teraz jest bardzo dobry czas, aby rzucić palenie.