Masz wysoki poziom ferrytyny? Nie ignoruj tego problemu!

Masz wysoki poziom ferrytyny, jednak Twój problem był do tej pory ignorowany przez lekarza? Fakt, że teraz nie odczuwasz jeszcze żadnych objawów nie oznacza, że za chwilę nie przerodzi się to w coś poważniejszego. Jeśli więc intuicja podpowiada Ci, aby mimo wszystko szukać przyczyny nadmiaru ferrytyny w organizmie, to bardzo dobrze. Być może dzięki temu unikniesz poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ferrytyna, czyli właściwie co?

Ferrytyna to inaczej zmagazynowane żelazo, które przechowywane jest głównie w wątrobie. Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że sam reguluje sobie poziom żelaza –Przyswaja pierwiastek z pożywienia w okresach chwilowego niedoboru lub blokuje jego wchłanianie, gdy żelaza zaczyna być za dużo. Za prawidłowe działanie całego tego mechanizmu w organizmie człowieka odpowiada gen o nazwie HFE. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy jest on wadliwy. Wtedy mamy do czynienia z chorobą genetyczną – hemochromatozą pierwotną. W jej przebiegu organizm otrzymuje znacznie więcej żelaza, niż jest to potrzebne. A że nie potrafi samodzielnie usunąć nadmiaru pierwiastka, to gromadzi go w narządach wewnętrznych, zaczynając od wątroby.

Możesz być chory i o tym nie wiedzieć…

Przy hemochromatozie hepatocyty (komórki wątroby) są sukcesywnie niszczone. Narząd powiększa się. Chora osoba może przez bardzo długi czas nie odczuwać żadnych dolegliwości, aż pewnego dnia pojawia się ból po prawej stronie brzucha i pod prawą łopatką. W końcu wątroba ulega zwłóknieniu i marskości, a w zaawansowanym stadium choroby może dojść do rozwinięcia się raka wątrobowokomórkowego.

Ponieważ żelazo odkłada się również innych strukturach organizmu, m.in. w stawach, w sercu, trzustce czy przysadce mózgowej, skutków nieleczonej hemochromatozy może być znacznie więcej. Choroba prowadzi do cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, zwyrodnienia stawów czy problemów z sercem. Aby temu zapobiec, trzeba jak najszybciej zacząć działać! Jeśli więc masz problem z wysokim poziomem ferrytyny, sięgnij po badanie genetyczne w kierunku hemochromatozy. Tym sposobem zrobisz pierwszy krok na drodze do odzyskania zdrowia o dobrego samopoczucia.

Masz gen hemochromatozy – co możesz zrobić?

Musisz wiedzieć, że uszkodzonego genu nie da się naprawić. Wiedząc o chorobie, możesz jednak skutecznie walczyć ze szkodliwym działaniem nadmiaru żelaza i mieć większą kontrolę nad jego poziomem. Jeśli zadziałasz z odpowiednim wyprzedzeniem, to istnieje spora szansa, że nigdy nie odczujesz negatywnych skutków hemochromatozy. A nawet jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, będziesz wiedział, co jest ich przyczyną i co zrobić, aby ustąpiły. Hemochromatoza jest bowiem chorobą, którą można skutecznie leczyć za pomocą naturalnych i bezpiecznych metod – a mianowicie poprzez regularne upusty krwi.

Badanie genetyczne wykluczyło hemochromatozę – co możesz zrobić?

Ujemny wynik badania genetycznego jest dla pacjenta informacją, że na pewno nie ma hemochromatozy. Jeśli i u Ciebie badanie genetyczne wykluczyło tę chorobę, powtórz badanie krwi za jakiś czas, przy okazji bacznie obserwując swój organizm. Fakt, że badanie genetyczne wykluczyło hemochromatozę bardzo ułatwi również Twojemu lekarzowi dalszą diagnostykę w celu znalezienia przyczyny wysokiego poziomu ferrytyny.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl 
Zdjęcie: © Jarun Ontakrai/123rf.com

Dodaj komentarz