Masz dobre kolonie bakterii? Zależy w jaki sposób przyszedłeś na świat

Badając efekty porodu naturalnego oraz karmienia piersią, naukowcy przyjrzeli się jednej rzeczy, którą praktycznie każde dziecko robi dobrze: kupa.

W nowym badaniu opublikowanym w „Canadian Medical Association Journal” naukowcy twierdzą, że najzdrowsze bakterie zawiera stolec 24 noworodków, które przyszły na świat metodą naturalną oraz były karmione piersią.

Naszym celem jest wykazanie, że cesarskie cięcie na życzenie może powodować zmiany, które nie są widoczne, ale mają jednak wpływ na rozwój dziecka – powiedziała badaczka Anita Kozyrskyj dla Times Magazine.

Naukowcy mówią, że wyniki badań mogą pomóc wyjaśnić dlaczego dzieci po cesarskim cięciu, maja większe ryzyko zachorowania na astmę czy cukrzycę. Badanie wykazało, że dzieci, które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia, miały mniej kolonii bakterii Esherichia oraz Shigella. Uważa się, że te dwa typy bakterii są ważne dla rozwijającego się systemu immunologicznego.

Dzieci karmione sztucznym mlekiem, miały więcej bakterii jednego typu, co zaniepokoiło naukowców, gdyż obecność bakterii typu Clostridium difficile, powiązana jest z biegunką u dorosłych i może powodować braki w systemie immunologicznym podobne do tych u dzieci po cesarskim cięciu.

Następnym krokiem będzie połączenie tych zmian z warunkami życia w dzieciństwie i sprawdzenie czy dzieci te mają różne ryzyko wystąpienia niektórych chorób, jak poważny jest ich przebieg i jakie są wzory w przypadku tych chorób – powiedziała Kozyrskyj.

Dodaj komentarz