Kit pszczeli może pomóc zwalczyć łysienie?
Osoby borykające się z problemem utraty włosów nie muszą szukać pomocy dalej, niż u lokalnego hodowcy pszczół.
Nawiązujemy do American Chemical Society, a konkretnie najnowszego odkrycia naukowców z Hokkaido University w Japonii, według którego propolis, substancja, którą pszczoły powlekają ściany ula, wzmaga porost włosów u myszy.
Oczekujemy, iż propolis pomaga w utracie włosów spowodowanej stanami zapalnymi, z racji efektów przeciwzapalnych oraz keratynocytowych i proliferacyjnych – podkreśla Ken Kobayashi, autor badań.
Właściwości przeciwzapalne propolisu, inaczej zwanego kitem pszczelim, nie są niczym odkrywczym. Już starożytni używali tego specyfiku do leczenia ran, współcześnie zaś jest szeroko stosowany w łagodzeniu trądziku, oparzeń czy guzów. A jednak stosowanie go przeciwko łysieniu to całkiem nowy pomysł.
Wiele badań wykryło przeciwzapalne, przeciwrakowe oraz proliferacyjne działanie propolisu. Co interesujące, zdrowy proces porostu włosów wymaga aktywnej proliferacji (proces namnażania się) w komórkach nabłonkowych włosa, bez narastających stanów zapalnych i stąd nasz pomysł – stwierdza Kobayashi.
Propolis wzmaga proces wzrostu keratynocytów – komórek istotnych w procesie tworzenia się nasady i pęcherzyków włosa. Nakładając substancję na skórę ogolonych myszy, Kobayashi i jego zespół odkryli, iż stymuluje ona proliferację keratynocytów oraz ich migrację ku nasadzie włosa, powodując szybsze jego odrastanie. I chociaż myszy te nie utraciły włosów w wyniku stanu zapalnego, a zostały jedynie ogolone, naukowcy podejrzewają, że efekt będzie taki sam w obu przypadkach.
Nie znaczy to jednak, iż każdy mężczyzna tracący włosy powinien włamywać się do ula. Doktor Zoe Diana Draelos, uznana dermatolog, wyjaśnia:
Powodem, dla którego ludzie – a zwłaszcza mężczyźni – łysieją, jest to, iż testosteron w okresie pokwitania blokuje mieszki włosowe na szczycie czaszki. Nie ma to nic wspólnego ze stanami zapalnymi, które, owszem, mogą powodować łysienie, ale dzieje się tak tylko w wypadku kilku specyficznych chorób, jak łysienie plackowate.
Kobayashi liczy, iż uda się jemu oraz jego zespołowi stworzyć specyfik zawierający propolis oraz minoxidil (będący w sprzedaży na rynku farmaceutycznym).
Kit pszczeli to naturalny środek i jego użycie nie grozi żadnymi efektami ubocznymi. Połączenie go z minoxidilem może być skuteczne – twierdzi naukowiec.