Jakie szczepienia i badania wykonać przed wyjazdem do innego kraju? Poradnik
Kiedy wybieramy się w egzotyczne zakątki świata, jesteśmy o wiele bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej. Sprzyjają temu ubogie warunki sanitarne i słaba opieka medyczna, które zwiększają prawdopodobieństwo łatwego rozprzestrzeniania się wielu niebezpiecznych chorób. W jaki sposób przygotować się do wyjazdu w tropikalne rejony świata? Na co warto się zaszczepić?
Osoby podróżujące do dalekich, egzotycznych kierunków świata, bardzo często borykają się z problemami zdrowotnymi, których normalnie nie doświadczaliby na terenie swojego kraju. Aby zminimalizować ryzyko poważnego zachorowania podczas podróży za granicę, należy ze sporym wyprzedzeniem dowiedzieć się, czy są jakieś szczególne szczepienia, które mogą być zalecane przed odbyciem podróży do regionu świata, który planujemy odwiedzić. To także dobry czas na przegląd własnej historii szczepień.
O czym należy pamiętać przed wyjazdem?
Przygotowanie do wyjazdu należy rozpocząć od wizyty w specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących, do której najlepiej jest zgłosić się w terminie ok. 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Okres ten jest kluczowy dla przeprowadzenia niezbędnych szczepień i zaplanowania działań profilaktycznych przed wylotem do obcego kraju.
Czego należy oczekiwać od lekarza?
Podczas takiej wizyty lekarz medycyny podróży powinien poinformować nas o sytuacji zdrowotnej, jaka panuje obecnie w regionie do którego się wybieramy oraz, zaproponuje wykonanie obowiązkowych i zalecanych szczepień.
Lekarz powinien również:
- przekazać nam wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania w danym kraju
- zalecić odpowiednie wyposażenie apteczki
Podczas konsultacji, należy przekazać lekarzowi następujące informacje:
- Trasa naszej wycieczki
- Termin i charakter naszego wyjazdu
- Dane o ostatnio przebytych przez nas chorobach w tym chorobach przewlekłych
- Lista przyjmowanych przez nas leków
- Informacje o uczuleniach na leki lub inne substancje
- Dokumentacja przebytych wcześniej szczepień ochronnych.
Szczepienie – dlaczego nie należy go bagatelizować?
Szczepienia ochronne to szczepienia które możemy wykonać przed odwiedzeniem pewnych części świata. Szczepionki dla podróżujących są bezpiecznymi i skutecznymi sposobami, aby chronić podróżnych przed zachorowaniem na wiele poważnych chorób.
Komplikacje związane z niezaszczepieniem się
Niezaszczepienie się przed podróżą mogą skutkować:
- koniecznością podjęcia leczenia w miejscu, w którym panują złe warunki sanitarne
- koniecznością przerwania podróży ze względów zdrowotnych
- licznymi dodatkowymi kosztami
- przedłużającą się terapią
- trwałymi powikłaniami
Rodzaje szczepień dla podróżujących:
Szczepienia obowiązkowe
Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym przy wjeździe do niektórych krajów, głównie afrykańskich, jest szczepienie przeciw żółtej febrze (tzw. żółtej gorączce). Dowodem zaszczepienia jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień (tzw. „żółtej książeczki”) wydawanej w punkcie szczepień, którą należy zabrać ze sobą w podróż. Szczepienie przeciwko żółtej febrze wymagane jest także od osób przybywających do wielu krajów tropikalnych z rejonów występowania tej choroby (m. in. w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej). Nie ma to znaczenia dla turystów udających się w podróż bezpośrednio z Polski, natomiast ma znaczenie dla podróżujących przejeżdżających przez liczne państwa w tropiku. Poza zasadami wynikającymi z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, niektóre kraje mogą żądać szczepień na podstawie własnego prawa wizowego. Obecnie dotyczy to Arabii Saudyjskiej, która wymaga od przybywających uodpornienia przeciwko zakażeniom meningokokowym – donosi portal szczepieniadlapodrozujacych.pl
Szczepienia zalecane
Zalecane szczepionki są szczepieniami podróżnymi, które mogą chronić cię w obszarach, w których występuje średnie lub wysokie ryzyko zarażenia się pewnymi chorobami. Pomagają również zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób z jednego kraju charakteru naszego wyjazdu i miejsce, w które się wybieramy, oraz tego, jaki jest nasz ogólny stan zdrowia, lekarz medycyny podróży może zalecić szczepienie przeciw: błonicy, tężcowi, poliomyelitis, durowi brzusznemu, żółtej febrze (tzw. żółtej gorączce), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), zakażeniom meningokokowym, cholerze, wściekliźnie czy też kleszczowemu zapaleniu mózgu.