Jakie są najczęstsze przyczyny odparzeń? Jak je leczyć?

Zaczerwieniona i rozpulchniona skóra, skóra wrażliwa na dotyk i obolała oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym, który może zacząć się sączyć, to typowe objawy odparzeń. Odparzone miejsca są narażone na powstanie w ich obrębie zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Jak z tym walczyć?

Przyczyny odparzeń

Kiedy nasza skóra nie ma możliwości swobodnego oddychania – np. gdy podczas upału nosimy zbyt ciasne, nie przepuszczające powietrza ubranie lub obuwie, w wyniku pocenia się i tarcia mogą na niej powstawać bolesne odparzenia.

Inną przyczyną odparzeń jest zbyt długie noszenie pieluchomajtek przez osoby starsze, które rzadko zmieniają swoją pozycję lub zbyt długie niezmienianie pieluszek u małych dzieci, które powoduje, że skóra pod pieluszką staje się wilgotna, a amoniak pochodzący z moczu dziecka prowadzi do powstawania odparzeń na jego skórze.

Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom, ponieważ posiada bardzo cienki ochronny płaszcz hydrolipidowy, co może prowadzić do trudnych do wyleczenia odparzeń.

Odparzenia mogą być również wynikiem używania niektórych kosmetyków, chemicznych środków piorących oraz noszenia nie przepuszczających powierza ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów.

Odparzenia bardzo często występują zwłaszcza u osób otyłych, które prowadzą bierny tryb życia i łatwo się pocą. Odparzenia zazwyczaj rozwijają się w fałdach skórnych na udach i pod pachami, powodując bolesność i zaczerwienienie. Kobiety z dużym biustem częściej mogą doświadczać oparzeń zlokalizowanych pod piersiami, tak samo jak kobiety z nadwagą.

Odparzenia najczęściej powstają na:

  • stopach (palcach, piętach, podeszwach stóp)
  • plecach
  • udach
  • pachwinach
  • pośladkach (zwłaszcza u małych dzieci – tzw. odparzenia odpieluszkowe)
  • pod biustem (u otyłych kobiet lub kobiet z dużym biustem)

Leczenie odparzeń

Leczenie odparzeń zależy od ich rodzaju i umiejscowienia. Podstawową zasadą jest jednak umożliwienie dopływu świeżego powietrza oraz oczyszczenie skóry preparatami powierzchniowo nieczynnymi (np. solą fizjologiczną).

Dużą skuteczność w leczeniu odparzeń wykazują środki zawierajace związki miedzi i cynku, np. sukralfat, który ma działanie kojące i łagodzące, dzięki czemu minimalizuje dolegliwości bólowe oraz poczucie dyskomfortu związane z odparzeniami oraz alantoina. Jest to substancja wykazująca działanie pielęgnacyjne zarówno na zdrową, jak i podrażnioną skórę.

Odparzenia odpieluszkowe

Leczenie tego typu odparzeń należy rozpocząć od delikatnego przemycia pupy dziecka mydłem, dokładnego osuszenia skóry i nałożenia na nią kremu lub talku przeciw odparzeniom. Dziecko powinno przez jakiś czas pozostać bez pieluszki, by odparzenie miało odpowiedni dopływ powietrza.

Zapobieganie odparzeniom

Żeby skutecznie zapobiegać odparzeniom należy trzymać się kilku prostych zasad:

1. Należy nosić wygodne, dobrze dopasowane obuwie
2. Należy nosić bawełniane skarpetki, które mają zdolność do wchłaniania potu
3. Jeśli chcemy nosić buty bez skarpetek, należy posypać stopy talkiem albo użyć specjalnych dezodorantów do stóp
4. W przypadku niemowląt dobrze jest używać talku kosmetycznego albo specjalnego kremu przeciw odparzeniom dla dzieci
5. Osoby starsze noszące pieluchy znajdą pomoc w kremach przeciw odparzeniom dla dorosłych
6. Osoby otyłe i z nadwagą powinny nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę – bokserki (panowie) lub majtki z nogawką (panie). W ten sposób można ograniczyć powierzchnię, na której skóra trze o skórę, powodując otarcia i bolesne odparzenia.
7. Odpowiednio częste zmienianie pieluszek u niemowląt
8. Odpowiednia pielęgnacja skóry szczególnie narażonej na odparzenia
9.  Należy zmniejszyć poziom tarcia skóry o skórę lub skóry o ubranie
10. Osoby otyłe powinny postarać się schudnąć.

Dodaj komentarz