Jaki wpływ mają papierosy elektroniczne na serce?
Jak donosi pismo „Nature Communications”: e-papierosy mogą doprowadzić do destabilizacji rytmu serca.
Naukowcy z University of Louisville ujawnili wpływ palenia e-papierosów na zdrowie układu krążenia. Wyniki badań zostały opisane w czasopiśmie „Nature Communications”.
Eksperci zbadali płyny do waporyzacji składające się z dwóch najbardziej popularnych opcji – glikolu propylenowego bez nikotyny i gliceryny roślinnej lub płynu smakowego z nikotyną. Autorzy stwierdzili, że przy wdychaniu wszelkiego rodzaju aerozoli, częstość akcji serca u zwierząt doświadczalnych zwalniała podczas „zaciągnięcia”, a następnie przyspieszała wraz ze spadkiem zmienności rytmu serca. Jednak płyny o smaku mentolowym lub płyny zawierające tylko glikol propylenowy, powodowały komorowe zaburzenia rytmu i inne nieprawidłowości serca.
W rezultacie naukowcy doszli do wniosku, że nawet krótkotrwała ekspozycja na papierosy elektroniczne może destabilizować rytm serca za pomocą pewnych substancji chemicznych, które zakłócają przewodnictwo elektryczne serca. W konsekwencji może to zwiększyć ryzyko migotania przedsionków lub komór oraz nagłego zatrzymania krążenia.
We wrześniu 2022 r. lekarze z Massachusetts General Hospital (MGH) ujawnili długoterminowe skutki używania e-papierosów. Zgodnie z wynikami ich pracy, prowadzi to do postępującej niedrożności małych dróg oddechowych, duszności i bólu w klatce piersiowej.