Jaka dieta dla osób z niewydolnością serca?

Osoby z niewydolnością serca powinny zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Oto kilka podstawowych zasad, których powinny one przestrzegać.

1. Ogranicz spożycie soli kuchennej, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie i przyczynia się do pogłębiania objawów choroby takich jak obrzęki, duszność, przyspieszona praca serca.

Dlatego też:

unikaj spożywania produktów zawierających znaczne ilości soli – wędlin, kiełbas, konserw mięsnych i rybnych, serów dojrzewających (żółtych) i pleśniowych, wyeliminuj ze swojej diety solone orzeszki i chipsy, ograniczaj dodatek soli w czasie gotowania potraw, nie dosalaj potraw w czasie posiłków – przeciętnie z tych dwóch źródeł pochodzi około 60% soli w diecie, zastępuj sól kuchenną (chlorek sodu), przyprawami typu czosnek, chrzan, koperek, sok z cytryny itd. stosowanie substytutów soli (np. chlorku potasu) wymaga ostrożności, bowiem zawierają one potas, co w połączeniu z ACE inhibitorem może prowadzić do hiperkaliemii.

2. Ogranicz ilość spożywanych płynów maksymalnie do 2 l dziennie, z uwagi na to, że w tej chorobie upośledzone jest usuwanie wody z organizmu.

3. Spożywaj 4-5 małych posiłków dziennie, aby wypełnienie żołądka treścią pokarmową nie było zbyt duże, co pozwoli na unikniecie nudności, duszności lub wzdęcia.

4. Unikaj produktów i potraw bogatych w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które są niepożądane w prewencji i leczeniu chorób serca (dotyczy to szczególnie osób o podwyższonym poziomie cholesterolu).

5. Uzupełnij dietę w potas – wybieraj produkty bogate w ten pierwiastek, jedz dużo warzyw i owoców, stosuj suplementację tylko po zaleceniu przez lekarza.

Dieta śródziemnomorska najlepsza dla serca

Wykazano, że dieta śródziemnomorska zmniejsza stężenie „złego cholesterolu” w surowicy, obniża ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza gotowość krwi do tworzenia zakrzepów. Obserwacje poczynione we Włoszech dowiodły ponadto, że oleje rybne przeciwdziałają zaburzeniom rytmu serca zmniejszając ryzyko nagłego zgonu.

Cechą wyróżniającą śródziemnomorski sposób żywienia jest duże spożycie warzyw i owoców, ryb, owoców morza, oliwy z oliwek. Natomiast spożycie tłuszczów zwierzęcych jest znacznie mniejsze niż w krajach północnych. Zwyczaj smarowania pieczywa należy do rzadkości.

Dodaj komentarz