Jak zmniejszyć śmiertelność w ostrej niewydolności serca?

Naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Sinai odkryli, że minimalnie inwazyjna, najnowocześniejsza przezcewnikowa procedura naprawy zastawki mitralnej, może drastycznie zmniejszyć liczbę zgonów z powodu niewydolności serca. Wyniki prac zostały opisane w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”.

Badanie to jest największym badaniem dotyczącym bezpieczeństwa i skuteczności przezcewnikowej naprawy zastawki mitralnej przy użyciu systemu MitraClip firmy Abbott. Ta metoda terapii znacznie poprawia rokowanie u pacjentów z niewydolnością serca, którym nie pomogło konwencjonalne leczenie.

Jednym z najczęstszych typów niewydolności serca jest kardiomiopatia lewej komory, w której główna komora serca zostaje powiększona i nie może już odpowiednio pompować krwi z serca. Następnie dołącza się wtórna choroba narządu – ciężka niedomykalność zastawki mitralnej spowodowana jej deformacją. Prowadzi to do cofania się krwi, wzrostu ciśnienia w sercu, a pacjenci są bardzo podatni na hospitalizację lub śmierć.

Ten stan można leczyć za pomocą minimalnie inwazyjnej procedury przezcewnikowej naprawy zastawki mitralnej (TEER), w której płatki zastawki mitralnej są zszyte razem. Technologia jest wykonywana za pomocą urządzenia o nazwie MitraClip. Proces ten nie wpływa bezpośrednio na osłabiony mięsień sercowy.

W nowym przeglądzie przeanalizowano wyniki TEER zebrane w ciągu dwóch lat i obejmowały one wyniki zebrane od 614 pacjentów. Metoda poprawiła objawy pacjentów, zmniejszyła liczbę hospitalizacji i wydłużyła życie.

Pięć lat po TEER, roczne wskaźniki hospitalizacji z powodu niewydolności serca, wyniosły 33,1 procent w grupie MitraClip w porównaniu do 57,2 procent w przypadku pacjentów leczonych samymi lekami.

W tym samym czasie śmiertelność z powodu niewydolności serca została zmniejszona o 29 procent, a śmiertelność ze wszystkich przyczyn spadła o 28 procent.

Dodaj komentarz