Jak wspierać zdrowe starzenie się?

Naukowcy z Instytutu Badawczego przy Szpitalu Dziecięcym w Auckland (USA) stwierdzili, że optymalny poziom wielu witamin, minerałów i innych związków, może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, przedłużyć życie i zapewnić zdrowe starzenie się.

Według ekspertów, ok. 70 procent Amerykanów, cierpi na niedobór jednej lub więcej ważnych dla organizmu substancji. Chociaż niedobór witamin nie jest wystarczająco silny, aby wywołać szkorbut lub krzywicę, naukowcy są przekonani, że ma on niestety długotrwałe skutki dla naszego zdrowia. Witamina D, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i magnez, są niezbędnymi składnikami enzymów, które biorą udział w naprawie DNA, zapewniając zdrowie naczyń krwionośnych i zapobiegając stresowi oksydacyjnemu. Wykazano, że osoby cierpiące na chroniczny niedobór witaminy K i selenu wytwarzają mniej enzymów, które promują zdrowie tętnic, co zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Naukowcy uważają, że wiele substancji, które nie są związane z witaminami i których rola w utrzymaniu życia nie jest tak oczywista, jak w przypadku kwasu askorbinowego, w rzeczywistości jest koniecznych do osiągnięcia wysokiej oczekiwanej długości życia. Związki te obejmują: taurynę, ergotioneinę, chinon pirolochinoliny, zeaksantynę, likopen, α- i β-karoten, β-kryptoksantynę i astaksantynę. Dodanie tych cząsteczek do diety, pomoże zapobiegać rozwojowi chorób przewlekłych i przedwczesnemu starzeniu się.

Dodaj komentarz