Jak sobie poradzić z odparzeniami na stopach?

Odparzenia na stopach mogą być bardzo nieprzyjemne i bolesne. Źle dobrane, niewygodne lub zbyt mocno zabudowane buty noszone w upały – i odparzenia na palcach, piętach i podeszwach stóp gotowe. Co robić?

Odparzenia skóry mogą być kłopotliwe i bolesne. Powstają, gdy zostaje ona wystawiona na przegrzanie, przesuszenie lub działanie wilgoci. Odparzenia powodują bolesność dotkniętego obszaru i powstawanie bąbli wypełnionych płynem surowiczym. Jak unikać odparzeń? Jak je skutecznie leczyć?

Po powrocie do domu wymocz stopy. Do wody dodaj nadmanganianu potasu lub azulanu (wyciąg z rumianku). Jeśli nie masz nic innego, zaparz zwykłą, mocną herbatę i esencję wlej do miski z wodą. Po 15-20 minutach osusz stopy. Nie trzyj ręcznikiem, bo dodatkowo podrażnisz skórę.

Jak są kluczowe kroki w leczeniu odparzeń?

Należy:

  • umyć odparzone miejsce ciepłą wodą i zwykłym mydłem,
  • następnie dokładnie i delikatnie osuszyć skórę, np. ręcznikiem bawełnianym lub pieluszką tetrową i
    użyć dobrego preparatu na odparzenia.

Czy mąka ziemniaczana też pomoże?

Mąka ziemniaczana na odparzenia u niemowlaka, to stara domowa metoda. Odparzoną pupę niemowlaka łagodzi się przy pomocy zasypki z mąki ziemniaczanej. Przy metodzie tej należny jednak pamiętać, że pupa musi być dobrze umyta i całkiem osuszona.

Niezbędne składniki:

– mąka ziemniaczana
– woda do umycia pupy,
– ręcznik zwykły lub papierowy,

Jednorazowe zasypki z mąki ziemniaczanej stosuje również przy odparzeniu lub zaczerwienieniu w innych miejscach, np. za uszkami, pod paszkami lub w fałdkach na udach.

Odparzenia u osób starszych

Odparzenia u osób starszych, które noszą pieluchomajtki, leczy się w podobny sposób jak odparzenia odpieluszkowe u niemowląt.

Odparzenia u osób otyłych

Na początku warto przygotować 20-minutową kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu lub wyciągu z rumianku, które mają działanie wysuszające i zapobiegające zakażeniom. Następnie odparzenia należy leczyć przy pomocy witaminy E lub maści z nagietka, którą należy posmarować odparzone miejsca i fałdy skóry.

Dodaj komentarz