Jak pokonać zespół stresu pourazowego bez leków? Opracowano nowy sposób

Jak donosi magazyn „The Lancet Psychiatry”, ćwiczenia aerobowe zmniejszają nasilenie objawów PTSD.

Australijscy naukowcy z University of New South Wales (UNSW) znaleźli alternatywny sposób radzenia sobie z PTSD (zespół stresu pourazowego) bez użycia leków. Według badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „The Lancet Psychiatry”, ćwiczenia aerobowe pomagają zmniejszyć nasilenie objawów.

Lekarze często stosują terapię ekspozycyjną w leczeniu zespołu stresu pourazowego, ale jest ona nieskuteczna w przypadku około połowy pacjentów. Nowa praca z udziałem 130 osób z tą chorobą wykazała, że ​​istnieją inne sposoby na przezwyciężenie tej przypadłości.

Podczas badania autorzy podzielili ochotników na dwie grupy, z których obie przeszły dziewięć 90-minutowych sesji terapii ekspozycyjnej. Jednak w pierwszej grupie badani wykonywali również dziesięć minut ćwiczeń aerobowych, a w drugiej dziesięć minut niezbyt aktywnego rozciągania.

Naukowcy doszli do wniosku, że osoby z grupy wykonującej ćwiczenia aerobowe, zgłaszały mniej poważne objawy PTSD niż osoby z drugiej grupy. Jednak tydzień po zakończeniu programu leczenia nie było wyraźnej różnicy między obiema grupami, co sugeruje, że osiągnięcie korzyści z ćwiczeń wymaga czasu. Ale przy dłuższej ekspozycji fizycznej u pacjentów, którzy wykonywali ćwiczenia aerobowe, pozytywne efekty utrzymywały się nawet sześć miesięcy po zakończeniu dziewięciotygodniowej terapii.

Dodaj komentarz