Jak odżywiać nasze geny?

Problemy z nadwagą, podwyższony cholesterol oraz brak efektów odchudzania to tylko nieliczne problemy wynikające ze złego odżywania. Jak pokazują badania nieodpowiednio zbilansowana dieta może mieć wpływ na nasze geny.

Nikt nie ma wątpliwości, że jedzenie ma duży wpływ na zdrowie. W ostatnim czasie na świecie notuje się większą liczbę zgonów spowodowanych jedzeniem niż głodem. Zwolennicy wysokowęglowodanowej diety ubogiej w warzywa i owoce są znacznie bardziej narażeni na choroby serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, czy nowotwory. Składniki pokarmowe nie tylko mają za zadanie odżywiać. Są też odpowiedzialne za działanie genów. Okazuje się, że znaczenie żywienia jest dużo głębsze. Wydzielanie hormonów, ryzyko zachorowania na nowotwory, schorzenia skóry, nastrój, a także piękne włosy, cera, dobry wzrok to cechy, które zależą od odżywiania.

Według nutrigenomiki to, co jemy może oddziaływać na nasze DNA. Naukowcy zajmujący się tą dziedziną badań szukają odpowiedzi na pytanie- co należy jeść, żeby nie chorować. Interesują się genami, które wpływają na ryzyko wystąpienia cukrzycy, zaburzeń lipidowych. Dieta powinna być dopasowana do naszych genów. Inaczej nie będzie nam służyć.

Dieta powinna być dopasowana do naszych genów. Inaczej nie będzie nam służyć.

Kiedy mimo zdrowego odżywania, czujemy się źle, to znaczy, że nasz organizm potrzebuje czegoś innego. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy. Dieta powinna być odpowiednio skomponowana. Bogata w witaminy i mikroelementy. W naszym ciele zachodzą miliony reakcji chemicznych, większość z udziałem enzymów (białek). Aby odpowiednio funkcjonować potrzebujemy jonów metali, manganu i wielu innych elementów.

Niedobór określonych składników mineralnych, czy witamin może być przyczyną wystąpienia wielu chorób.
– Nieodpowiednia ilość kwasu foliowego, witamin: B6 i B12 odpowiada za raka jelita, choroby serca i dysfunkcje mózgu.
-Niedobór witaminy E oprócz zwiększenia ryzyka zachorowania na raka jelita, upośledza także odporność.
-Zażywanie zbyt małej dawki witaminy C wraz z żelazem i cynkiem może skutkować zaćmą i nowotworami.

Awokado to owoc, który nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem w kuchni polskiej. Zupełnie niesłusznie. Ten pochodzący z Ameryki Środkowej owoc jest bogaty w tłuszcze nienasycone. 100 gram awokado dostarcza 223 kalorie i cały zestaw witamin A, B, C, E i K. „Maślana gruszka”, bo tak nazywa się awokado ze względu na swoją maślaną konsystencję miąższu, dojrzewa dopiero po zerwaniu. Dlatego kupując niedojrzałe awokado należy przez kilka dni przed zjedzeniem prze chowywać je temperaturze pokojowej. Awokado ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie mimo, że zawiera dużo tłuszczów. Są one bardzo dobrze przyswajalne i nie powinno ich zabraknąć w diecie osób chorujących na miażdżycę, czy nadciśnienie. Badacze z Pensylwanii pokazali, że zjedzenie jednego owocu dziennie może znacząco obniżyć poziom złego cholesterolu. Oczywiście powinno iść to w parze ze zdrową dietą.

Reakcja na to samo jedzenie u dwóch różnych osób może być zupełnie inna. Za to odpowiedzialne są właśnie geny. Osoby otyłe często mówią, że nadwagę mają w genach Jak odżywiać nasze geny ponieważ ich rodzice i dziadkowie byli grubi. To fakt. Skłonności do otyłości można odziedziczyć, ale podstawą w kształtowaniu naszego ciała jest dieta. Przeprowadzone na żółtych myszach Agouti badanie pokazało ciekawą zależność. Zwierzęta skrzyżowano w ten sposób, że stały się gatunkiem „z natury” otyłym. Po wprowadzeniu do diety samic suplementacji kwasem foliowym, choliną i fitoestrogenem okazało się, że bezpośrednio w ich budowie nie zauważono zmian. Natomiast ich potomstwo zamiast żółtego futra rodziło się z brązowym. Znacznie też spadło u nich ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy i nowotworów. Efekt ten bez suplementacji utrzymał się do drugiego pokolenia. To pokazało, że dieta ma wpływ na kod genetyczny, który przekazujemy potomstwu. Stąd tak ważne jest zdrowe odżywianie przez całe życie, nie tylko w okresie ciąży. Dostosowanie diety osobom chorym na cukrzycę jest żywym przykładem. Eliminując składniki nasilające lub wywołujące objawy udało się poprawić komfort życia pacjentów. „Jesteś tym co jesz” – to powiedzenie nabiera nowego znaczenia. Organizm człowieka jest skomplikowaną maszynerią. Poznajemy ją na podstawie obserwacji. Nutrigenomika dowodzi, że badając wpływ diety na nasze geny będziemy mogli skuteczniej walczyć z chorobami cywilizacyjnymi. Dlatego nie zapominajmy, że jedzenie ma znaczenie…

Kamila Siwczuk
Zespół ds. Komunikacji – Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy

Dodaj komentarz