Jak odmłodzić mózg o 10 lat? Naukowcy znaleźli na to sposób

Regularne ćwiczenia aerobowe mają pozytywny wpływ na funkcje poznawcze mózgu i mogą znacznie go odmłodzić. Wnioski te zostały wyciągnięte przez zespół badawczy kierowany przez ekspertów z Columbia University.

Wyniki badania dotyczą zarówno osób starszych, jak i osób w średnim wieku, a nawet osób młodych. Jednocześnie, wykazano, że pozytywny efekt ćwiczeń, jest bardziej wyraźny wraz z wiekiem.

W eksperymencie wzięło udział 94 ochotników w wieku od 20 do 67 lat. Pacjenci uprawiali różne sporty cztery razy w tygodniu przez sześć miesięcy. Następnie eksperci ocenili wpływ aktywności fizycznej na ich pamięć, zdolność koncentracji, wyznaczania celów, organizowania działań i kontrolowania zachowań. Ponadto, oceniano zmiany w strukturze mózgu.

Zgodnie z wynikami badania, u wszystkich 94 pacjentów zaobserwowano poprawę funkcji poznawczych, a najlepsze wyniki należały do ​​grup zaangażowanych w aerobik.

Stwierdziliśmy, że wszyscy uczestnicy, którzy wykonywali ćwiczenia, nie tylko poprawili funkcje wykonawcze swojego mózgu, ale także zwiększyli grubość zewnętrznej warstwy mózgu – mówi główny autor Jacob Stern.

Badacze podkreślają, że dla dalszych wniosków konieczne jest rozszerzenie przedziału wiekowego eksperymentu.

Dodaj komentarz