Haluksy – na czym polega operacja? Jak długo trwa regeneracja?

Haluksy to dolegliwość na którą cierpią ludzie na całym świecie – najczęściej kobiety. Haluks, czyli paluch koślawy to nieestetyczna deformacja, która tworzy się na stawie u podstawy dużego palca u nogi. Haluks powstaje, gdy duży palec uciska następny palec u nogi, co sprawia, że staw dużego palca staje się większy i wystaje. Jak powstają haluksy? Jakie dają objawy? Jak je skutecznie leczyć?

Haluksy najczęściej powstają w wyniku noszenia zbyt ciasnych, zbyt wąskich butów. Noszenie nieodpowiednio dopasowanego obuwia nie tylko może spowodować ten stan, ale również go pogorszy. Haluks może się również rozwinąć w wyniku odziedziczonej wady strukturalnej, nacisku wywieranego na stopę lub schorzenia, takiego jak zapalenie stawów. Mniejsze haluksy mogą rozwinąć się na stawie małego palucha.

Objawy

Objawy podmiotowe i przedmiotowe haluksów obejmują:

  • wyraźne odchylenie dużego palca w kierunku pozostały palców
  • obrzęk, zaczerwienienie lub bolesność wokół stawu dużego palucha
  • odciski lub modzele – często rozwijają się tam, gdzie nakładają się pierwszy i drugi palec
  • trwały lub przerywany ból
  • ograniczony ruch palucha, jeśli zapalenie stawów dotyka palca

Kiedy należy udać się do lekarza?

Chociaż haluksy często nie wymagają leczenia, skontaktuj się z lekarzem lub lekarzem specjalizującym się w leczeniu zaburzeń stóp (podiatra lub specjalista ortopedyczny), jeśli masz:

  • uporczywy duży ból palca lub stopy
  • zmniejszony ruch dużego palca lub stopy
  • trudności ze znalezieniem butów

Czy haluksy są dziedziczne?

Haluksy są najczęściej spowodowane odziedziczoną wadliwą mechaniczną strukturą stopy. Nie dziedziczy się samych haluksów, ale pewne typy stóp, które sprawiają, że dana osoba jest bardziej podatna na rozwój haluksów.

Czy stan haluksa może się pogorszyć?

Ponieważ haluksy są progresywne, nie mijają i zwykle z czasem się pogarszają. Ale nie wszystkie przypadki są podobne. Niektóre haluksy postępują szybciej niż inne.

Czy operacja usunięcia haluksa jest bolesna?

Ból odczuwany po zabiegu chirurgicznym różni się w zależności od osoby. Większość pacjentów odczuwa przez trzy do pięciu dni dyskomfort. Jeśli ściśle przestrzegasz instrukcji przekazanych przez chirurga, możesz zminimalizować ból i obrzęk po operacji.

Jaki otrzymam rodzaj znieczulenia?

Większość tego typu operacji obejmuje znieczulenie miejscowe z sedacją dożylną. Oznacza to, że twoja stopa będzie zdrętwiała i otrzymasz leki, które rozluźnią cię podczas zabiegu.

Jak długo potrwa regeneracja po operacji?

Czas regeneracji będzie się różnić w zależności od przeprowadzonej procedury.

Czy będzie można normalnie chodzić, ćwiczyć i biegać po operacji?

W większości przypadków tak.

Jak szybko będzie można chodzić po zabiegu?

To zależy od twoich haluksów i rodzaju zabiegu chirurgicznego.

Czy haluks może powrócić?

Tak, w niektórych przypadkach istnieje ryzyko nawrotu haluksów. Pacjenci mogą jednak zapobiec temu, postępując zgodnie z instrukcjami lekarza.

Dodaj komentarz