Granie w Tetris może powstrzymać zachcianki żywieniowe?

Jeśli nie możesz powstrzymać się od jedzenia, spróbuj grania w Tetris – radzą naukowcy. Nowe badanie opublikowane w magazynie „Appetite” wykazało, że ta gra komputerowa może zmniejszyć chęć zjedzenia pączka, czekolady, zapalenia papierosa, a nawet… zmniejszyć chęć na seks…

Jak to możliwe?

Wiemy, że zachcianki są związane z zażywaniem narkotyków oraz szybkim porzucaniem planów zrzucenia wagi. One wszystko utrudniają – powiedziała Jackie Andrade, profesor psychologii na Plymouth University’s Cognition Institute w Wielkiej Brytanii. Łaknienie nie jest przyjemnym uczuciem. Dobrze jest chcieć jeść lub kochać się, ale tylko jeśli jest to możliwe wtedy, kiedy tego chcemy. Jest to jednak torturą, kiedy nie możemy zaspokoić tego pragnienia, a więc jeśli możemy pomóc ludziom w radzeniu sobie z tym, to nie tylko pozwoli im to kontrolować siebie, ale również polepszy ich samopoczucie” – dodaje psycholog David Kavanagh z Queensland University of Technology w Brisbane w Australii.

Naukowcy z Plymouth na czele z Jessicą Skorka-Brown, przetestowali działanie gry Tetris na osoby, które wykazywały „naturalne” łaknienia o różnym stopniu – w odróżnieniu do łaknienia umyślnie wywołanego przez naukowców przy pomocy na przykład czekolady.

Jedna grupa uczestników badania grała w Tetris, a druga grupa czekała, aż program się załaduje, ale nigdy się nie załadował. Po czasie spędzonym przed ekranem poproszono uczestników, aby ponownie ocenili stopień swojego łaknienia. Odkryto, że osoby grające w Tetris odnotowały 24-procentowy spadek w sile łaknienia w porównaniu do osób, które czekały na załadowanie programu, który nigdy się nie załadował.

Według przeprowadzających badanie, powodem obniżonego łaknienia jest to, że Tetris jest szybką wizualną grą, która wymaga skupienia uwagi na kolorach i kształtach. Właśnie to rozprasza część mózgu odpowiedzialną za produkowanie obrazu rzeczy, której pragniemy, a więc trudniej jest nam jej pragnąć. Jest to aspekt gry, który każdy z nas może przetestować.

Następnym razem, kiedy będziesz grać w Tetris, spróbuj wyobrazić sobie twarz kolegi. Nie jest to łatwe, jeśli chcemy, aby gra szła nam dobrze – powiedziała Andrade.

Wiemy również, że łaknienie przeszkadza w innych czynnościach.

Skupia naszą uwagę i odbiera nam zdolność myślenia o innych rzeczach w tym samym czasie – powiedział Kavanagh. Dzieje się tak dlatego, że mamy ograniczoną możliwość skupiania uwagi na rzeczach i pracowania z nimi – dodał.

Przykładowo, myślenie o piramidzie i próba obracania jej w wyimaginowanej przestrzeni, wymaga skupiania uwagi na jej kształcie i myślenie o tym, jak będzie wyglądać, jeśli ją obrócimy.

To, co robią te i inne badania – to odwracanie tego procesu. Jeśli pragnienie czegoś przeszkadza nam w innych zadaniach, to dlaczego nie wykorzystać innych zadań, aby przeszkodzić w pragnieniu czegoś? I jeśli pragnienia są połączone z wyobraźnią – to dlaczego nie możemy użyć innego zadania, które wymaga użycia tej samej przestrzeni kognitywnej, takiego jak ta gra – tłumaczy Kavanagh.

Według Andrade, Tetris posiada jeszcze jedną cechę, która czyni ją szczególnie skuteczną w zwalczaniu łaknienia: jest fajna. Właśnie to czyni ją dużo bardziej skuteczną niż obracanie piramidy w myślach. Kavanagh podkreśla jednak, że należy przetestować tę technikę na pragnieniach, które nie zostały sztucznie wywołane w laboratorium – tak jak to miało miejsce w poprzednich badaniach.

Dodaj komentarz