Eksperymentalny lek przeciwdepresyjny wykazał skuteczność w walce z alkoholizmem

Eksperymentalny lek przeciwdepresyjny o niezwykłym mechanizmie działania, okazał się skuteczny w walce z uzależnieniem od alkoholu – stwierdzili eksperci z Scripps Research. Wyniki badania opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Neuropsychopharmacology”.

Podczas testów na myszach naukowcy przetestowali cząsteczkę typu steroidowego MAP4343. Obecnie przechodzi ona badania kliniczne jako lek na depresję. Jednak mechanizm działania substancji znacznie różni się od standardowych antydepresantów i leków stosowanych w leczeniu uzależnienia od alkoholu – jest to modulacja białek strukturalnych tubulin w komórkach mózgowych.

Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu mogą, zakłócać normalną produkcję i regulację tych białek. Tubulina jest zwykle wymagana do podziału komórek, transportu cząsteczek i innych zadań. Jak dotąd naukowcom nie udało się dokładnie ustalić, w jaki sposób nieprawidłowości w białkach strukturalnych mogą być związane z nadużywaniem alkoholu, ale wcześniejsze badania wykazały, że przyczyniają się one do alkoholizmu, więc mogą być potencjalnym celem leczenia.

Wyniki eksperymentów wykazały, że wraz z wprowadzaniem MAP4343 w rosnących dawkach do organizmu myszy doświadczalnych przez sześć tygodni, średnie dzienne spożycie alkoholu spadło u nich prawie do poziomu grupy kontrolnej, na którą terapia nie miała wpływu. Substancja normalizowała również poziom kortykosteronu – hormonu stresu, który jest niższy u zwierząt uzależnionych od alkoholu.

Teraz eksperci planują przeprowadzenie badań klinicznych MAP4343 jako leku na alkoholizm. Ponadto, należy zbadać dokładny mechanizm działania cząsteczki.

Dodaj komentarz