Dlaczego współczesne kobiety tak bardzo boją się porodu?

Naukowcy próbowali dowiedzieć się, co sprawia, że ​​współczesne kobiety tak bardzo boją się porodu. Jak się okazuje, ich obawy wiążą się nie tylko z potencjalnym bólem.

Przyszłe mamy dręczy wiele pytań dotyczących zdrowia i jakości życia ich dziecka. Kobiety interesują się także kwestią odpowiedniego przeszkolenia lekarzy, pielęgniarek, komfortu związanego z pobytem w szpitalu, możliwości powikłań ciąży i problemów zdrowotnych po porodzie. Wszystkie powyższe czynniki mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia depresji ciążowej a także tej późniejszej – poporodowej.

Zdaniem lekarzy, lęk przed porodem jest zjawiskiem dość normalnym. Ale lęk współczesnych kobiet graniczy wręcz z szaleństwem i absurdem. Poród to naturalny proces, do którego przygotowuje nas natura. Podczas gdy co piąta kobieta boryka się ze strachem przed naturalnym porodem, u 6% ciężarnych lęk ten jest tak wysoki, że może doprowadzić do poważnych problemów psychicznych.

Stan związany z panicznym strachem przed naturalnym porodem nosi nawet swoją nazwę – tokofobia. Z powodu tokofobii pacjentki często wybierają poród drogą cięcia cesarskiego lub decydują się na całkowitą bezdzietność.

Dodaj komentarz