Dlaczego otyłość jest taka niebezpieczna dla zdrowia naszych stóp?

Nadwaga i otyłość powoduje zwiększony nacisk na stopy, kostki i kończyny dolne, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia stawów, bólu stóp i problemów skórnych na stopach.

Nadwaga może spowodować „rozwarcie” stóp i ich poszerzenie się i sprawić, że łuk stopy będzie bardziej płaski. Jest to szczególnie widoczne w dzieciństwie. Ważne jest, aby nosić wygodne, dobrze dopasowane buty. Tym, którzy mają szerokie stopy, może być trudniej znaleźć odpowiednie buty, ale coraz więcej marek obuwia oferuje swoim klientom szersze i bardziej wygodne akcesoria. Należy pamiętać, aby nigdy nie próbować wcisnąć stóp w wąskie buty, które ocierają nasze stopy.

Czy nadwaga może powodować ból stóp?

Nadwaga powoduje zaburzenia w sposobie chodzenia, co może przyczyniać się do bólu stóp. Kości, mięśnie i ścięgna w stopach nie są zaprojektowane do przenoszenia nadmiernej masy ciała, co powoduje obciążenie stopy, co może powodować tkliwość, obrzęk i ból. Wszystkie powyższe warunki mogą powodować bóle stóp, ale inne typowe problemy związane z otyłością powodującą ból stóp to:

▪ Zapalenie ścięgna tylnego piszczeli – ból ścięgna biegnący wzdłuż wnętrza kostki i stopy
▪ Zapalenie powięzi podeszwowej – zapalenie w grubej więzadłowej tkance łącznej, która przebiega od pięty do kuli stopy
▪ Zapalenie stawów kończyn dolnych – zapalenie w tylna część stopy

Czy otyłość może doprowadzić do bólu kostek?

Dodatkowa waga obciąża kości, więzadła i ścięgna kostek. Ponieważ kostki są stawami obciążającymi, mają tendencję do wykazywania objawów dyskomfortu z powodu przyrostu masy ciała wcześniej niż inne stawy.

Problemy związane z otyłością kostek obejmują:

  • Osłabione ścięgna i więzadła
  • Zwiększone ryzyko zwichnięcia stawu skokowego
  • Zmiany chodu prowadzące do problemów mechanicznych z kostkami
  • Zapalenie ścięgna tylnego piszczeli

Przyrost masy ciała może również powodować obrzęk kostek bez bólu. Długotrwała bezczynność, ciąża  i przyrost masy ciała mogą przyczynić się do obrzęku kostek. Ale uporczywy obrzęk kostki może również wskazywać na poważniejsze problemy, takie jak niewydolność serca , choroby nerek, problemy z tarczycą i inne.

Dlaczego dzieci z nadwagą są szczególnie podatne na bóle stóp?

Dzieci z nadwagą są szczególnie podatne na bóle stóp,  ponieważ stopy dzieci są zwykle bardziej płaskie, co powoduje jeszcze większy nacisk na podeszwę. Kiedy dzieci przestają mieć wystarczającą aktywność fizyczną z powodu bólu stóp, powoduje to negatywny cykl dyskomfortu stóp i przyrost masy ciała oraz poważnie zagraża ich ogólnemu zdrowiu.

Dodaj komentarz