Czy nasz mózg ma swoją ciemną stronę?

Po przebadaniu mózgów brutalnych morderców, gwałcicieli i innych groźnych przestępców, niemiecki naukowiec Gerhard Roth twierdzi, że znalazł „ciemną plamę” w centrum mózgu, którą nazwał „złym obszarem”.

Według niego, jest to genetyczne źródło brutalnego zachowania. Roth powiedział w wywiadzie dla Bild.de, że badał aktywność mózgu przestępców podczas pokazywania im krótkich filmów. Badania wykazały, że mały obszar z przodu ich mózgu nie wykazywał żadnej reakcji na brutalne sceny.

Kiedy pokazywane były brutalne sceny, badani nie przejawiali żadnych emocji. W obszarach, gdzie normalnie powstaje smutek i współczucie, nie było żadnej reakcji. To jest na pewno ten obszar, w którym powstaje i czai się zło – powiedział Roth.

Doktor Steven Galetta z NYU School of Medicine jest jednak trochę innego zdania.

Ludzie patrzą na przepływ krwi w jednym obszarze i mówią – ha! Więc to tu czai się zło. Jest to jednak prawdopodobnie dużo bardziej skomplikowane – powiedział Galetta dla FoxNews.com.

Niektóre obszary są prawdopodobnie odpowiedzialne za niektóre zachowania, ale niełatwo jest wskazać w jakim punkcie powstają konkretne zachowania – dodał.

Dyrektor Fundacji Badania Mózgu (ang. Brain Research Foundation), Terre Constantine, wyraziła się sceptycznie wobec raportu Rotha. Zgodziła się jednak z tym, że anomalie w mózgu mogą wpływać na zachowanie.

Takie coś może z pewnością wpłynąć na nasze zachowanie, naszą osobowość i na sposób w jaki się komunikujemy – powiedziała Constantine dla FoxNews.com.

Constantine podziela pogląd Galetty, że złożone zagadnienia oraz zachowania są raczej połączone z różnymi miejscami w mózgu, a nie skoncentrowane w jednym „złym obszarze”.

Powiedziałabym, że nie powinniśmy mówić o złym obszarze czy obszarze zła. Jest wiele obszarów w mózgu, takich jak obszary empatyczne lub obszary odpowiedzialne za przemoc lub reakcje społeczne. To może być jeden z obszarów, ale zdziwiłabym się, gdyby był to ten jeden obszar – mówi Constantine.

Dodaj komentarz