Czy istnieje związek między długotrwałym stresem a otyłością?

Liczne badania wykazały, że istnieje związek między długotrwałym stresem a otyłością. Przewlekły stres może prowadzić do przejadania się i spożywania pokarmów, które zawierają dużo tłuszczu, cukru i kalorii, co z kolei może prowadzić do zwiększenia masy ciała. W jaki sposób walczyć z przejadaniem się wywołanym przez stres?

Podczas gdy krótkotrwały stres może spowodować utratę apetytu, przewlekły stres może mieć odwrotny skutek. Krótkotrwały stres powoduje, że mózg wytwarza hormon tłumiący apetyt zwany hormonem uwalniającym kortykotropinę. Sygnały są również wysyłane do nadnerczy, które wywołują wytwarzanie adrenaliny, co tymczasowo tłumi potrzebę jedzenia w ramach reakcji walki lub ucieczki.

Stały stres, działa zupełnie inaczej, ponieważ powoduje uwalnianie hormonu zwanego kortyzolem. Hormon ten zwiększa apetyt człowieka, a jeśli stres nie mija, poziom kortyzolu i apetytu pozostaje zwiększony.

Jedno z badań przeprowadzonych przez naukowców z University College London (UCL) dotyczyło związku między stężeniem kortyzolu we włosach a BMI i obwodem talii. Dane były rejestrowane przez cztery lata dla ponad 2500 mężczyzn i kobiet.
Prowadząca badania Sarah Jackson i jej zespół odkryli, że wyższy poziom kortyzolu we włosach, był związany z większymi obwodami talii i wyższymi BMI. Osoby, u których BMI wynosiło 30 lub więcej, a zatem były klasyfikowane jako otyłe, miały szczególnie wysoki poziom kortyzolu we włosach. Ponadto, analiza retrospektywna w okresie 4 lat wykazała dodatni związek między poziomem kortyzolu we włosach a utrzymywaniem się otyłości w czasie.

W brytyjskim badaniu naukowcy odkryli, że osoby, które miały wysoki poziom kortyzolu w odpowiedzi na stres, miały większą skłonność do spożywania niezdrowych przekąsek niż osoby, które miały niski poziom kortyzolu w odpowiedzi na stres.

Wiele badań na zwierzętach sugeruje również, że stres wpływa na preferencje żywieniowe, a pokarmy bogate w tłuszcz i cukier są preferowane, gdy osobnicy stają się zestresowani fizycznie lub emocjonalnie. Te pokarmy wydają się hamować aktywność mózgu, która bierze udział w przetwarzaniu stresu i lęku, co ma wpływ na przeciwdziałanie tym emocjom.

Oprócz przejadania się, stres może również prowadzić do problemów ze snem, zmniejszonej motywacji do ćwiczeń i zwiększonego spożycia alkoholu – wszystkich czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zwiększenia masy ciała.

Dodaj komentarz