Czy akupunktura może poprawić płodność?

Niektórzy ludzie szukają tradycyjnych i uzupełniających terapii, takich jak akupunktura, w leczeniu problemów z płodnością.

Czym jest akupunktura?

Akupunktura to tradycyjna chińska technika używana do leczenia różnych schorzeń. Polega na wprowadzaniu bardzo małych, cienkich igieł w określone punkty ciała, aby stymulować przepływ krwi do wybranego obszaru.

Zwolennicy akupunktury twierdzą, że metoda ta może pomóc:

  • w zwiększeniu przepływu krwi do narządów rozrodczych
  • zrównoważeniu poziomu hormonów
  • złagodzeniu stresu

Czy akupunktura może zwiększyć płodność?

Obecnie nie ma jednoznacznych dowodów sugerujących, że akupunktura poprawia płodność lub jej nie poprawia. Badania z 2017 r. wykazały, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie stosowania akupunktury w leczeniu niepłodności u kobiet z zespołem policystycznych jajników. W przeglądzie przeprowadzonym w 2016 r. ustalono, że naukowcy przeprowadzili źle zaprojektowane badania lub nie wyciągnęli solidnych wniosków, analizując stosowanie akupunktury w leczeniu zaburzeń płodności u mężczyzn.

Bezpieczeństwo

Według National Center for Complementary and Integrative Health, akupunktura jest bezpieczna, gdy używa się sterylnego, odpowiedniego sprzętu. Przepisy wymagają, aby igły były sterylne, nietoksyczne i oznakowane do jednorazowego użytku.

Osoba rozważająca akupunkturę powinna szukać lekarza z odpowiednim szkoleniem i licencją.

Dodaj komentarz