Chroń swoje dziecko przed szkodliwym smogiem

Problem smogu staje się coraz najbardziej dotkliwy. Jego obecność jest widoczna gołym okiem, a konsekwencje wdychania zanieczyszczeń są fatalne dla całego społeczeństwa. Jednak szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są dzieci, kobiety w ciąży oraz dorośli chorzy na alergię i choroby układu oddechowego. Zastanawiasz się jak ustrzec siebie i swoje pociechy przed przewlekłymi chorobami?

Objawy

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe na skutek dwóch czynników: zanieczyszczeń powietrza oraz bezwietrznej pogody. Podczas wyżu, dym i pyły zamiast uciekać pionowo, do góry – rozpraszają się poziomo i osiadają niewiele ponad powierzchnią ziemi. W efekcie, wszystko to co powinno być wywiane przez wiatr, zaczyna być wdychane przez nasze drogi oddechowe. Zanieczyszczenia, które trafiają do powietrza, swoim składem przypominają substancje obecne w dymie papierosowym. O negatywnych skutkach smogu mówi się dużo. Do najważniejszych zalicza się przewlekłe choroby układu oddechowego, zwiększone ryzyko wystąpienia astmy i chorób płuc. Ponadto występować mogą zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia, a nawet jego zatrzymanie. Pierwsze objawy negatywnego wpływu smogu na nasz organizm to przewlekły, suchy kaszel, katar, duszności podobne do astmatycznych, alergie, świąd nosa i spojówek oraz świszczący oddech.

Zagrożenie w okresie prenatalnym

Zanieczyszczone powietrze ma fatalny wpływ na zdrowie i samopoczucie dorosłych. Tym bardziej powinnyśmy przed nim chronić kobiety w ciąży oraz małe dzieci, u których system obronny organizmu dopiero się rozwija. Bazując na badaniach, dotyczących oddziaływania zanieczyszczeń powietrza w okresie prenatalnym na zdrowie dziecka, przeprowadzonych przez Katedrę Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM oraz Columbia University New York, w latach 2000-2004, można wysnuć niepokojące wnioski. Otóż, związki zawarte w zanieczyszczonym powietrzu mogą dostać się do krwiobiegu płodu, ponadto dziecko w brzuchu matki jest bardziej narażone na negatywne skutki smogu, niż ma to miejsce po jego narodzinach. Jest to związane z powolnym rozwijaniem się mechanizmów obronnych płodu. Badania wykazały, że ciężarne mieszkanki Krakowa, które w okresie prenatalnym wdychały zanieczyszczone powietrze, urodziły dzieci o dużo niższej masie i długości ciała, niż kobiety przebywające w trakcie ciąży w czystym środowisku. Konsekwencją tego, dzieci w wieku przedszkolnym miały niższą całkowitą objętość płuc, niż zdrowi rówieśnicy i częściej chorowały na zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych.

Ochroń swoje dziecko

Jak w takim razie, chronić kobiety w ciąży i dzieci przed negatywnym działaniem smogu? Najbezpieczniejszą i najbardziej skuteczną metodą, byłaby przeprowadzka do miejsca mniej narażonego na zanieczyszczenie powietrza. Jednak nie każda kobieta w ciąży może sobie na taki krok pozwolić. Mimo wszystko, zaleca się pozostanie w mieszkaniach w okresie wzmożonego zanieczyszczenia, a wyjścia dzieci powinno ograniczyć się do koniecznego minimum. Jeżeli już musimy opuścić mieszkanie, zaleca się używanie masek przeciwsmogowych przy wychodzeniu na zewnątrz. Taka maska powinna być wyposażona w dobre filtry oraz być dostosowana do wielkości i budowy twarzy. Dodatkowo, zachęcajmy dzieci do oddychania nosem, który jest naturalnym filtrem powietrza. Wskazane jest też używanie oczyszczacza powietrza w mieszkaniu oraz zakup roślin doniczkowych filtrujących powietrze. Ważne jest też, aby jak najwięcej przebywać z dzieckiem na
świeżym powietrzu, wyjeżdżać z nim poza miasto na weekendy i dłuższe okresy wolne. Pamiętajmy, że szkodliwemu wpływowi zanieczyszczeń na zdrowie naszych dzieci możemy do pewnego stopnia przeciwdziałać. Zastosowanie się do powyższej profilaktyki pozwoli uchronić je przed alergią i chorobami dróg oddechowych.

Dodaj komentarz