Butelkowana woda szkodzi zdrowiu zębów. Dlaczego?

Naukowcy alarmują: zwykła woda pitna, sprzedawana w plastikowych butelkach w każdym supermarkecie, może spowodować poważne uszkodzenie zębów. Dlaczego? Chodzi o poziom kwasowości i poziom zawartości wielu użytecznych substancji w wodzie butelkowanej.

Badanie ekspertów wykazało, że z dziewięciu próbek wody butelkowanej w czterech, kwasowość jest zbyt wysoka. To z kolei wpływa na szkliwo naszych zębów, szczególnie jeśli trzymamy wodę w ustach przez długi czas.

Ponadto, okazało się, że w procesie oczyszczania, woda butelkowana traci zbyt dużo fluoru, tak przydatnego dla zdrowia naszych zębów. Dlatego woda butelkowana nie jest zalecana dla dzieci, których zęby dopiero zaczynają się formować.

Specjaliści w dziedzinie stomatologii obawiają się, że przy tak wielu osobach pijących butelkowaną wodę – około 8,4 miliarda galonów rocznie – ludzie będą doświadczać jeszcze większej ilości ubytków.

Producenci butelkowanej wody głoszą, że ich produkty są czyste, ale nie każda marka zawiera bardzo ważny składnik: fluorek. Związek – wytworzony z połączenia fluoru i minerałów gleby i skał – dobrowolnie dodaje się do większości publicznych zasobów wodnych w USA, aby zmniejszyć ryzyko ubytków w jamie ustnej. Jednak decyzja o dodaniu fluoru do wody butelkowanej, pozostaje w gestii producenta, przy czym większość z nich z tego rezygnuje – twierdzi doktor Burton Edelstein, prezes Children’s Dental Health Project w Waszyngtonie.

Jego zdaniem, trend ten najprawdopodobniej najbardziej odbije się na dzieciach. Badacz opisał częstotliwość występowania próchnicy u dzieci, jako „alarmującą”.

Dodaj komentarz