Badanie: Antybiotyki mogą przyspieszyć wzrost przerzutów czerniaka
Jak donoszą naukowcy z Emory University: antybiotyki mogą przyspieszyć wzrost przerzutów czerniaka.
Amerykańscy naukowcy z Emory University w Atlancie zidentyfikowali negatywny wpływ antybiotyków na czerniaka (rak skóry). Zgodnie z odkryciami opisanymi w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Medical Xpress”, leki przeciwbakteryjne mogą przyspieszać wzrost przerzutów do kości z powodu zubożenia mikroflory jelitowej.
Podczas eksperymentów naukowcy wstrzyknęli komórki nowotworowe B16-F10 do serc i kości myszy, którym podawano również antybiotyki o szerokim spektrum działania.
Następnie stworzenia zostały dokładnie zbadane za pomocą cytometrii przepływowej. Analiza wykazała, że zubożenie mikroflory jelitowej, reprezentowanej przez komórki NK i Th1, doprowadziło do osłabienia układu odpornościowego myszy. Wstrzyknięty lek zmniejszył wydajność tych komórek około ośmiokrotnie. Były one także bardziej podatne na pojawienie się przerzutów w tkankach kostnych niż grupa kontrolna.
Autorzy uważają, że wyniki podkreślają znaczenie mikrobioty jelitowej dla ogólnej obrony organizmu, a także potrzebę dokładnej oceny przez lekarzy możliwego wpływu antybiotyków na przewód pokarmowy.