Badacze opracowali algorytm do czytania zdjęć rentgenowskich

Zaledwie w kilka sekund nowy algorytm może odczytać zdjęcia rentgenowskie ukazujące 14 patologicznych chorób, niejednokrotnie osiągając lepsze wyniki niż lekarze.

Nowy algorytm sztucznej inteligencji może z dużą dokładnością odczytać prześwietlenia klatki piersiowej, ujawniając oznaki ponad dziesięciu różnych chorób i robi to bardzo szybko. Algorytm o nazwie CheXNeXt jest pierwszym algorytmem na świecie, który może oceniać promienie rentgenowskie pod kątem objawów wielu chorób w tym samym czasie i uzyskiwać wyniki, które są zgodne z ustaleniami profesjonalnych radiologów.

Naukowcy wyszkolili algorytm do identyfikacji 14 różnych patologii. W przypadku 10 chorób algorytm pokazał wyniki na poziomie uzyskiwanym przez lekarzy, w przypadku trzech wskaźników było gorzej, ale w przypadku jednej choroby przewyższał on specjalistów z dziedziny medycyny.

Nie jest dobra wiadomość dla samych radiologów, ale ta technologia, według jej twórców, pomoże zapewnić regionom o niskim poziomie opieki medycznej, wsparcie dzięki wysokiej jakości „konsultacjom cyfrowym”.

Algorytmy takie jak CheXNeXt mogą pewnego dnia pomóc lekarzom szybciej diagnozować choroby i nie spędzać zbyt wiele czasu na konsultacjach z innymi lekarzami – twierdzą eksperci.

Zadaniem naukowców jest teraz doprowadzenie algorytmu do perfekcji, aby mógł on niezawodnie i szybko skanować szeroki zakres obrazów medycznych pod kątem oznak chorób i bez pomocy profesjonalnych radiologów.

Dodaj komentarz