Zwiększone ryzyko chorób stomatologicznych u sportowców

Nawet u najlepszych sportowców świata, próchnica zębów okazuje się niezwykle częstym problemem. Naukowcy częściowo obwiniają za to napoje energetyczne, reżim treningowy oraz dietę z wysoką zawartością węglowodanów.

Eksperci z Wielkiej Brytanii oraz Ameryki Północnej wzięli pod obserwację 39 publikacji zawierających badania nad zdrowiem jamy ustnej członków sportowej elity. Próchnica okazała się problemem od 15 do 75% z nich, zapalenie dziąseł aż do 15%, zaś ubytki w szkliwie występowały u 36-85%, jak donoszą badania.

W wywiadzie z 2016 roku, niemal 50% sportowców wyznało, iż nie było u dentysty przez ostatni rok, zaś 18% stwierdziło, iż problemy ze zdrowiem jamy ustnej miały wpływ na ich działalność sportową w przeszłości.

Problemy stomatologiczne mogą spowodować ból, zapalenia, mają wpływ na sen oraz stosowaną dietę, mogą także wpłynąć na pewność siebie w sporcie – stwierdził Ian Needleman z University College London.

Naukowcy dodają także, iż na sportowcach wywiera się ogromną presję względem sposobu odżywiania oraz treningów, co ma wpływ na wyżej wymienioną kwestię.

Ślina wspomaga ochronę zębów przed nalotami oraz próchnicą, a zatem odwodnienie w trakcie ciężkiego wysiłku fizycznego, zwiększa szansę na problemy zdrowotne jamy ustnej. Zapotrzebowanie na szybką dostawę energii dla organizmu oznacza najczęściej dietę bogatą w węglowodany bądź cukry, tudzież kwaskowe energy drinki, co również powoduje zniszczenia na tym polu.

Nie chcemy demonizować napojów energetycznych ani zabraniać sportowcom ich spożywania – stwierdza Needleman.

A jednak ludzie powinni mieć świadomość, że można użyć stosownego zastępstwa, na przykład wody lub napojów izotonicznych, o wiele lepszych na odwodnienie. Sportowcy powinni przemyśleć także używanie specjalistycznych past do zębów oraz płynów z dużą zawartością fluoru – dodaje.

Również zaburzenia odżywiania mogą być przyczyną. Zwłaszcza w takich dziedzinach jak boks, jazda konna, gimnastyka oraz bieganie długodystansowe, gdzie masa ciała, sylwetka i wygląd zewnętrzny, są bardzo istotne.

Dodaj komentarz