Zwalcz depresję za pomocą ćwiczeń

Depresja często powoduje brak snu, utratę apetytu, ekstremalne zmęczenie i ból ciała, które mogą uniemożliwić ludziom jakąkolwiek aktywność fizyczną. Jak się jednak okazuje, symptomy tej choroby można znacznie załagodzić właśnie przy pomocy ćwiczeń.

Badania sugerują, że aktywność fizyczna może czynić cuda w przypadku osób z depresją. Naukowcy wykazali, że „ćwiczenia aerobowe mają silne działanie przeciwdepresyjne u pacjentów z poważną depresją”. Wyniki były pozytywne, jeśli takie ćwiczenia były wykonywane średnio przez 45 minut, z umiarkowaną intensywnością, trzy razy w tygodniu, przez 9,2 tygodnia.

„Ćwiczenia redukują stany zapalne w ciele, które mogą prowadzić do depresji” – sugeruje Praveshh Gaur, założyciel i dyrektor Srauta Wellness.

Ćwiczenia uwalniają „hormony szczęścia” zwane endorfinami, które mają stymulujący wpływ na mózg i poprawiają ogólne samopoczucie. Dzięki ćwiczeniom o niskiej intensywności, uwalniane są substancje chemiczne zwane czynnikami neurotroficznymi, które zwiększają tworzenie nowych połączeń neuronowych poprawiających funkcjonowanie mózgu.

Badania pokazują, że region hipokampa – części mózgu regulującej nastrój – jest znacznie mniejszy u osób cierpiących na depresję. Ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić ten region, łagodząc w ten sposób objawy depresyjne.

Dodaj komentarz