Zrobotyzowany implant może pomóc odrastać narządom

Naukowcy z Bostońskiego Szpitala Dziecięcego w USA opracowali wszczepialny robot medyczny, który może stymulować wzrost tkanki w zdeformowanych narządach. System przyczynił się do proliferacji komórek i wydłużył część przełyku u dużego zwierzęcia o około 75%.

Według ekspertów, implant może pomóc w leczeniu długotrwałej atrezji przełyku, rzadkiej wady wrodzonej, w której brakuje części przełyku, a także może być stosowany do wydłużania jelita cienkiego w zespole krótkiego jelita.

Na chwilę obecną, najbardziej efektywna operacja w przypadku atrezji przełyku, zwana procesem Fokera, wykorzystuje szwy zakotwiczone na plecach pacjenta, które mają za zadanie stopniowo wyciągać przełyk. Pacjenci muszą pozostawać w śpiączce wywołanej medycznie i są umieszczani na oddziale intensywnej opieki, przez okres od jednego do czterech tygodni. Długi okres unieruchomienia może powodować komplikacje medyczne, takie jak złamania kości i zakrzepy krwi.

Ten projekt stanowi dowód na to, że miniaturowe roboty mogą indukować wzrost narządów wewnątrz żywej istoty w celu naprawy, unikając jednocześnie sedacji i paraliżu, wymaganego obecnie w najtrudniejszych przypadkach atrezji przełyku. Potencjalne zastosowanie takich robotów nie zostało jeszcze w pełni zbadane, ale w niedalekiej przyszłości, na pewno zostanie zastosowane do leczenia wielu narządów – powiedział Russell Jennings ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie.

Wspomniane urządzenie jest przymocowywane tylko do przełyku, dzięki czemu pacjent może swobodnie się poruszać.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Science Robotics”.

Dodaj komentarz