Znieczulenie ogólne u małych dzieci powiązane z niższą inteligencją

Znieczulenie chirurgiczne podawane dzieciom w wieku poniżej 4 lat, może być związane ze zmniejszoną gęstością istoty szarej w niektórych rejonach mózgu, co prowadzi do obniżenia ilorazu inteligencji i gorszego rozwoju języka. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Cincinnati Children’s Hospital. Główny autor badania, doktor Andreas Loepke, z Wydziału Anestezjologii w Cincinnati Children, oraz jego koledzy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Pediatrics.

W poprzednich badaniach, doktor Loepke i jego współpracownicy stwierdzili, że znieczulenie ogólne doprowadziło do śmierci komórek nerwowych i upośledzenia funkcji poznawczych u myszy i szczurów, co wywołało obawę o to, jak może ono wpływać na ludzki mózg we wczesnym okresie życia – decydującym okresie neurorozwojowym.

W związku z tym, zespół postanowił ocenić, w jaki sposób znieczulenie ogólne podawane dzieciom poddawanym zabiegowi chirurgicznemu przed ukończeniem 4. roku życia, może wpływać na strukturę mózgu, iloraz inteligencji i rozwój języka.

Ostatecznym celem naszych badań laboratoryjnych i klinicznych, jest poprawa bezpieczeństwa i wyników u małych dzieci, które nie mają wyboru i muszą poddać się zabiegowi znieczulenia w celu leczenia poważnych problemów zdrowotnych – powiedział doktor Loepke.

Znieczulenie przed 4. rokiem życia związane z niższą gęstością istoty szarej 

W badaniu wzięło udział 53 uczestników w wieku 5-18 lat, którzy przed ukończeniem 4. roku życia, przeszli operację obejmującą znieczulenie ogólne oraz 53 dobranych pod względem wieku uczestników, którzy nie przeszli operacji. Żadne z dzieci nie miało historii choroby neurologicznej ani psychologicznej i żadne z nich nie doznało traumatycznych obrażeń mózgu.

Do analizy struktur mózgu dzieci wykorzystano rezonans magnetyczny. Dzieci przeszły również testy na IQ i rozwój języka, w tym w mowie i piśmie. Chociaż wyniki testów wszystkich dzieci były w granicach normy w porównaniu z populacją ogólną, zespół odkrył, że ci, których operowano, mieli znacznie niższe IQ i rozwój języka od tych, którzy nie przeszli operacji. Co więcej, naukowcy odkryli, że niższe wyniki testów wśród dzieci operowanych, były wynikiem zmniejszonej gęstości istoty szarej w korze potylicznej i móżdżku.

Odkrycia te pozostały niezmienione nawet po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających, w tym wieku dzieci, płci, statusu społeczno-ekonomicznego, rodzaju wykonywanej operacji i długości narażenia na działanie środków znieczulających.

Dodaj komentarz