Znaleziono sposób na zmniejszenie śmiertelności z powodu koronawirusa wśród mężczyzn

Naukowcy znaleźli sposób na zmniejszenie śmiertelności wśród mężczyzn zakażonych koronawirusem – donosi przedstawiciel Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO).

Podczas obserwacji pacjentów z rakiem, którzy zostali zarażeni koronawirusem, okazało się, że przyjmowanie leków przeciwandrogenowych, które blokują syntezę testosteronu, czterokrotnie zmniejszyło ryzyko śmierci z powodu koronawirusa u mężczyzn.

Specjaliści badali dziesięć tysięcy przypadków infekcji u mieszkańców Wenecji, z których dziesięć procent cierpiało na różne formy raka. W rezultacie okazało się, że pacjenci, u których obniżono poziom testosteronu, umierali czterokrotnie rzadziej i łatwiej tolerowali chorobę.

Według naukowców wynika to z faktu, że podczas przyjmowania takich leków stężenie białka TMPRSS2 maleje. Białko to bierze udział w rozwoju nowotworu prostaty i rozprzestrzenianiu się koronawirusa na inne narządy.

Wcześniej badacze dowiedzieli się, dlaczego powikłania i zgony u mężczyzn zakażonych koronawirusem występują znacznie częściej niż u kobiet. Jednym z czynników prowadzących do wzrostu śmiertelności mężczyzn zakażonych koronawirusem było palenie. Wielu ekspertów uważa również, że palacze mają na ogół więcej receptorów ACE2, co zwiększa prawdopodobieństwo infekcji.

Dodaj komentarz