Znaleziono lekarstwo na śmiertelną infekcję pałeczką okrężnicy

Naukowcy z University of New South Wales w Australii odkryli potencjalne lekarstwo na śmiertelny szczep Enterohaemorrhagic Escherichia coli (EHEC – enterokrwotoczny szczep pałeczki okrężnicy), który powoduje ciężkie infekcje jelitowe. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

EHEC przedostaje się poprzez pożywienie, wydzielając toksynę Shiga i upośledzając funkcjonowanie nerek i układu nerwowego. Antybiotyki nie są zalecane do walki z infekcjami, ponieważ zwiększają produkcję toksyn. Jednak naukowcy odkryli ścieżkę molekularną, która kontroluje syntezę szkodliwego związku.

Sama toksyna jest kodowana przez genom wirusów bakteryjnych bakteriofagów lambdoidów zawartych w komórkach E. coli. Naukowcy odkryli, że istnieje informacyjny RNA (bezpośredni produkt aktywności genów), który po osiągnięciu dojrzałości staje się niekodującym regulacyjnym RNA, który może hamować produkcję toksyn. Leki, które wpływają na RNA lub działają w podobny sposób, mogą uczynić antybiotyki bezpiecznymi dla bakterii.

Enterohaemorrhagic E. coli znajduje się głównie w odchodach krów i owiec, a ludzie mogą zostać zarażeni przez kontakt ze zwierzętami hodowlanymi lub ich odchodami. Inną drogą przenoszenia jest człowiek, który ma kontakt z niewielkimi ilościami odchodów chorego lub dotyka skażonych powierzchni.

Dodaj komentarz