Zmutowane geny przekazywane dziecku przez matkę, mogą decydować o prędkości starzenia

Zdrowa żywność, wystarczająca ilość snu oraz uprawianie sportu sprawiają, że czujemy się młodo, jednak najnowsze badania wykazały, że zmutowane geny przekazywane dziecku przez matkę, mogą decydować o prędkości starzenia.

Starzenie objawia się zarówno poprzez różne choroby związane z wiekiem, jak i zmiany w wyglądzie, a przebiega z różną prędkością u każdej osoby. Do tej pory naukowcy przypisywali starzenie uszkodzeniom komórek nakładającym się na siebie przez całe życie, ale nigdy nie zastanawiali się nad tym, w jaki sposób prędkość starzenia może być dziedziczona.

Teraz grupa naukowców na Karolinska Institute w Szwecji oraz Max Planck Institute for Biology of Ageing w Niemczech odkryła, że uszkodzone DNA w mitochondriach w pewnym stopniu odpowiada za prędkość starzenia u myszy. Mitochondrialne DNA zawiera geny wyłącznie od matki.

„Wykazaliśmy wcześniej, że DNA mitochondrialne ulega uszkodzeniu, kiedy zwierze się starzeje. Teraz zauważyliśmy również, że część uszkodzeń DNA istnieje już przy narodzinach i przenoszona jest z matki na dziecko” – powiedział Nils-Göran Larsson, badacz na Max Planck Institute.

Naukowcy odkryli, że mitochondrialne DNA ulega z czasem uszkodzeniu i ilość energii produkowanej przez komórkę maleje, co przyczynia się do procesu starzenia.

„Użyliśmy pewnego zestawu eksperymentalnych warunków i sądzimy, że mogą one być zastosowane w przypadku ludzi, ale oczywiście musi to zostać potwierdzone poprzez badania na ludziach” – powiedział Larsson.

Dodaj komentarz