Zła higiena jamy ustnej może prowadzić do groźnej choroby
Naukowcy z New York University wykazali, że nieodpowiednia higiena jamy ustnej, może zwiększać ryzyko demencji, w tym choroby Alzheimera.
Jak wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie medycznym „Alzheimer’s Association”, patogenna flora dziąseł jest związana z wysokim poziomem beta-amyloidu, który może przyczyniać się do gromadzenia się płytki amyloidowej w przyszłości.
W badaniu wzięło udział 48 osób starszych bez oznak zaburzeń poznawczych. Specjaliści przeanalizowali mikroflorę kieszonek przyzębnych i porównali wyniki z danymi dotyczącymi obecności amyloidów i nagromadzeń neurofibrylarnych w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów. Wskaźnik dysbiotyczny określono jako stosunek szkodliwych bakterii chorobotwórczych do zdrowych.
Okazało się, że podwyższony indeks dysbiotyczny, czyli dominacja drobnoustrojów chorobotwórczych (Treponema, Porphyromonas, Tannerella) nad zdrową mikroflorą (Rothia, Corynebacterium), wiąże się ze wzrostem poziomu beta-amyloidu (grupa Aβ +). Osoby z grupy Aβ + były czterokrotnie bardziej narażone na wysoki indeks dysbiotyczny.
Według ekspertów, istnieje kilka możliwych wyjaśnień tego związku. Bakterie mogą dostać się do ośrodkowego układu nerwowego i mieć bezpośredni patologiczny wpływ na mózg. Drobnoustroje mogą również wywoływać rozległe stany zapalne, co z kolei prowadzi do procesów zapalnych w mózgu i patologii amyloidu.