Zielona moc, czyli dlaczego warto jeść szpinak?
Szpinak z całą śmiałością można zaliczyć do super żywności. Jest naładowany mnóstwem substancji odżywczych, posiadając przy tym niewiele kalorii. Te cudowne zielone warzywa są esencją zdrowia dla skóry, włosów, kości i posiadają niezliczone witaminy, dlatego powinno się je jeść jak najczęściej.
U ludzi, którzy często jadają szpinak następuje poprawa kontroli stężenia glukozy we krwi, zwłaszcza u tych chorych na cukrzycę, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na raka. Szpinak obniża ciśnienie krwi, poprawia zdrowie kości oraz wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju astmy i innych chorób wirusowych.
Szpinak jest jednym z najlepszych źródeł potasu – posiada 839 mg na filiżankę. Dla porównania, jedna filiżanka banana ma około 539 mg potasu. Brak żelaza w diecie może negatywnie wpływać na skuteczne wykorzystywanie energii przez organizm. Szpinak ma w sobie dużo żelaza, tak jak soczewica, tuńczyk i jaja. Większość kalorii w szpinaku pochodzi z białka.
Szpinak zawiera około 250 mg wapnia na kubek. Jest on łatwiej przyswajalny niż wapń z produktów mlecznych. Szpinak ma wysoką zawartość szczawianów, które wiążą się z wapniem. Szpinak jest również jednym z najlepszych źródeł magnezu, który jest niezbędny dla metabolizmu, utrzymania mięśni i funkcji nerwów, zdrowego układu odpornościowego i utrzymania ciśnienia krwi. Magnez odgrywa również rolę w setkach reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie. Osoby z zaburzeniami trawienia, problemami alkoholowymi, osoby starsze i przyjmujące leki, takie jak antybiotyki i leki moczopędne, są bardziej narażone na niedobór magnezu i powinny spożywać więcej zielonych warzyw.
Szpinak jest bogaty w witaminę A, która jest niezbędna do produkcji sebum, potrzebnego by utrzymać włosy w dobrej kondycji. Witamina A jest wymagana dla wzrostu wszystkich tkanek organizmu, w tym skóry i włosów. Szpinak i inne zielone warzywa bogate w witaminę C, są potrzebne do budowy i utrzymania kolagenu, który stanowi strukturę mocnych włosów. Powszechną przyczyną ich wypadania jest niedobór żelaza, które je zabezpiecza.
Szpinak w kuchni jest bardzo wszechstronny, można to warzywo jeść i na surowo i gotowane. Jest dostępny świeży, mrożony lub w puszkach. Włączenie szpinaku do codziennej diety to nic trudnego. Można dodawać go do makaronów, zup i zapiekanek. Świeży będzie idealny do wiosennych sałatek, a gotowany do omletów lub naleśników.