Zielona herbata może zwiększyć naszą pamięć roboczą
Zielona herbata znana jest z wielu korzyści zdrowotnych, w tym z jej korzystnego wpływu na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka, choroby serca i cukrzycy typu 2. Nowe badania sugerują, że napój ten może również poprawić funkcje poznawcze naszego mózgu, w szczególności pamięć roboczą.
Zespół badawczy pod wodzą prof. Christopha Beglingera i prof. Stevena Borgwardta ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei w Szwajcarii – mówi, że ich odkrycia sugerują, że zielona herbata może być obiecująca w leczeniu upośledzeń poznawczych związanych z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi, takimi jak demencja. Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Psychopharmacology.
Zielona herbata, pochodząca z Chin i Indii, produkowana jest z liści krzewu Camellia sinensis. W przeciwieństwie do innych herbat, zielona herbata wytwarzana jest z nieutlenionych liści. Ta minimalna obróbka oznacza, że jest bogata w przeciwutleniacze.
Wcześniejsze badania powiązały już ten napój z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Na przykład, w zeszłym roku opublikowano badanie sugerujące, że zielona herbata może zmniejszyć ryzyko udaru, podczas gdy inne badania wykazały, że może pomóc w walce z rakiem prostaty. Wcześniejsze badania sugerowały również, że zielona herbata może mieć korzystny wpływ na funkcje poznawcze mózgu. Jednak, według naukowców, dokładne mechanizmy leżące u podstaw tego twierdzenia są niejasne.
Zielona herbata „poprawia łączność między korą ciemieniową i czołową mózgu”
Naukowcy twierdzą, że zielona herbata może być przydatna w leczeniu zaburzeń związanych z upośledzeniem funkcji poznawczych, takich jak demencja. Zespół przeprowadził badanie z udziałem 12 zdrowych ochotników płci męskiej o średnim wieku 24,1 lat. Uczestnicy otrzymywali napój bezalkoholowy na bazie serwatki mleka zawierający 27,5 g ekstraktu zielonej herbaty, podczas gdy inni otrzymywali napój bez ekstraktu z zielonej herbaty. Wolontariusze nie byli świadomi, jaki napój dostali. Następnie, musieli wykonać szereg zadań związanych z pamięcią roboczą. Podczas tych zadań, ich aktywność mózgu była mierzona za pomocą rezonansu magnetycznego.
Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy spożyli napój bezalkoholowy z ekstraktem z zielonej herbaty, wykazywali zwiększoną łączność pomiędzy prawym płatem ciemieniowym a czołową korą mózgową. To działanie korelowało z poprawą wydajności zadań związanych z pamięcią roboczą.
Komentując wyniki badań, naukowcy powiedzieli:
Obecne badania pokazują, że ekstrakt z zielonej herbaty poprawia funkcjonalną łączność od kory ciemieniowej do czołowej, podczas przetwarzania pamięci roboczej. Co ciekawe, ten wpływ na efektywną łączność, był związany z polepszoną wydajnością kognitywną spowodowaną zieloną herbatą. Nasze odkrycia dostarczają pierwszego wglądu w neuronowy wpływ zielonej herbaty na przetwarzanie pamięci roboczej na poziomie sieci neuronowej, sugerując, że istnieje mechanizm krótkoterminowej plastyczności międzyregionalnych połączeń mózgowych.