Zielona herbata może być stosowana do… terapii komórkowej
Grupa naukowców z Chin odkryła, że zielona herbata może być stosowana do terapii komórkowej, podczas której konkretna substancja aktywuje grupę komórek macierzystych wprowadzonych do organizmu. Zostało to zgłoszone w komunikacie prasowym na stronie MedicalXress.
Eksperci badali właściwości kwasu protokatechowego (PCA), który jest wytwarzany przez organizm podczas picia zielonej herbaty. Najpierw naukowcy otrzymali ludzkie zarodkowe komórki nerki, które zmieniają swoją aktywność w odpowiedzi na obecność PCA. Komórki te wprowadzono do myszy, którym następnie podano zieloną herbatę, co spowodowało aktywację komórek.
W innych eksperymentach naukowcy byli w stanie użyć kwasu protokatechuowego do poprawy wydajności systemu edycji genów CRISPR. CRISPR jest w stanie dokonywać stosunkowo precyzyjnych zmian w określonym regionie DNA, jednak nadal powoduje podstawienia boczne w łańcuchu nukleotydowym innych regionów. Ponadto, u myszy i małp, zielona herbata okazała się wygodnym sposobem aktywacji komórek wszczepionych do trzustki w celu leczenia cukrzycy.
Zastosowanie zielonej herbaty jako mechanizmu zdalnego monitorowania aktywności komórek nie doprowadziło do zauważalnych efektów ubocznych, takich jak reakcja zapalna lub wzrost liczby białych krwinek we krwi.
Terapia komórkowa jest stosowana w celu zwalczania chorób dziedzicznych i raka, a także w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi, neurodegeneracyjnymi i autoimmunologicznymi.