Zielona herbata – łyk na zdrowie

Dobra informacja dla wszystkich smakoszy herbat – w szczególności zielonej. Okazuje się, że istnieją naukowe dowody potwierdzające informacje o jej zdrowotnym działaniu.

Zielona herbata bierze swój początek z Chin. To tam parzona w specjalny sposób, stała się prawdziwym odkryciem znajdującym posmak i uznanie na europejskim kontynencie, gdzie zasięg jej spożywania stopniowo się poszerza.

Profesor Christoph Beglinger i profesor Stefan Borgwardt, wchodzący w skład naukowców, którzy zajęli się badaniem zdrowotnego działania zielonej herbaty na organizm człowieka, mówią o możliwości leczenia zieloną herbatą demencji u ludzi. Zielona herbata, jak wynika z badań zamieszczonych w czasopiśmie „Psychopharmacology”, może pomóc w leczeniu zaburzeń neuropsychiatrycznych.

Różnica pomiędzy czarnymi herbatami, a zieloną polega na tym, że czarne herbaty są w pełni utlenione, podczas gdy zielone już nie. Z czym to się wiąże? Zielona herbata zawiera znaczne ilości zdrowotnych przeciwutleniaczy, hamujących szkodliwy proces utleniania, który niszczy wolne rodniki. Przeprowadzone do tej pory badania donoszą również o pozytywnym znaczeniu zielonej herbaty na funkcje poznawcze naszego mózgu.

Badanie przeprowadzone zostało na grupie 12 mężczyzn w wieku około 24 lat, którzy mieli wypić napój z serwatki z dodatkiem zielonej herbaty oraz bez dodatku. Rezultaty obserwowano następnie przy użyciu rezonansu magnetycznego.

Osoby, które wypiły napój z dodatkiem zielonej herbaty, lepiej poradziły sobie z zadaniami pamięci roboczej. Naukowcy zauważyli, że łączność między prawym płatem ciemieniowym i korą czołową mózgu osób spożywających dodatek z zielonej herbaty, była lepsza od reszty osób.

Powyższe badania mogą okazać się początkiem do zmiany stylu życia, pijąc na przykład z rana już nie czarną, ale zdrową – zieloną herbatę.

Dodaj komentarz