Zidentyfikowano potencjalne nowe leki przeciw COVID-19

Naukowcy z University of California w San Francisco ustalili, w jaki sposób SARS-CoV-2 wpływa na komórki ludzkie po zakażeniu. Ujawnili interakcje między białkami wirusa i białkami gospodarza, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju COVID-19 u zakażonych osobników. Właśnie to pozwoliło im znaleźć nowe potencjalne leki przeciw tej chorobie.

Biolodzy molekularni wyizolowali 26 z 29 białek SARS-CoV-2 i sklonowali je. Aby określić interakcje białko-białko, zastosowano metodę oczyszczania przez powinowactwo w połączeniu z spektrometrią mas, podczas której białka są oczyszczane z mieszaniny i ustalany jest ich skład. Zidentyfikowano 332 ludzkie kombinacje białek wirusowych. W sumie naukowcy zidentyfikowali 66 ludzkich białek, które są celem zarówno wirusa, jak i 69 leków.

28 potencjalnych związków leków zostało już zatwierdzonych przez FDA (Food and Drug Administration), 12 przechodzi fazę badań klinicznych, a kolejne 28 to badania przedkliniczne. Naukowcy przebadali związki w celu zidentyfikowania leków o działaniu przeciwwirusowym. Okazały się dwiema odmianami: niektóre hamują translację RNA, inne regulują aktywność dwóch receptorów komórkowych – sigma-1 i sigma-2.

Dodaj komentarz