Zidentyfikowano nowy wczesny objaw nieuleczalnej i śmiertelnej choroby
Naukowcy z Uniwersytetu Ruhr w Niemczech ustalili, że już w wieku 20 lat mogą pojawić się pierwsze oznaki choroby Alzheimera, nieuleczalnej i śmiertelnej postaci demencji starczej. Nowy sposób określania ryzyka wystąpienia chorób w przyszłości został przedstawiony w czasopiśmie „Current Biology”.
W badaniu wzięły udział 82 osoby o średniej wieku 20 lat. Ochotnicy mieli różne warianty genu ApoE związane z niskim lub wysokim ryzykiem choroby Alzheimera. 33 osoby miały umiarkowane, 34 zwiększone, a 15 mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości. Podczas eksperymentu uczestnicy przeszli obrazowanie mózgu, oglądając obrazy ponad 150 artykułów gospodarstwa domowego. Niektóre obrazy się powtarzały, a czasami zmieniało się położenie obiektów. Badani musieli zidentyfikować powtarzające się obrazy i stwierdzić, czy zmieniło się położenie znajdujących się na nich obiektów.
Chociaż wszyscy ochotnicy pomyślnie przeszli testy pamięci, wykazywali różnice w aktywności mózgu, a mianowicie hipokampu – regionu odpowiedzialnego za tworzenie pamięci długotrwałej. Różne grupy uczestników badania aktywowały subpola hipokampu na różne sposoby i w różnym stopniu.
Obecnie nie jest jasne, czy te skutki są istotne dla rozwoju choroby Alzheimera w starszym wieku. Uważa się jednak, że choroba jest wywoływana przez niekorzystne oddziaływanie stylu życia, czynników zewnętrznych i ryzyka genetycznego. Największym czynnikiem genetycznym w demencji są dziedziczne mutacje wpływające na apolipoproteinę E (ApoE) – białko odpowiedzialne za metabolizm tłuszczów i funkcje neuronów.