Zidentyfikowano główne przyczyny powszechnej postaci raka

Naukowcy z Silent Spring Institute w Stanach Zjednoczonych zidentyfikowali główne mechanizmy wewnątrz komórek, których naruszenie prowadzi do raka piersi – jednej z najczęstszych i najtrudniejszych do leczenia form raka.

Okazało się, że tradycyjne modele karcynogenezy nie uwzględniają złożoności tego procesu, co utrudnia odpowiednie leczenie choroby. Artykuł opublikowano w czasopiśmie „Archives of Toxicology”.

Naukowcy przejrzeli 467 prac naukowych oceniających wpływ promieniowania jonizującego na komórki piersi i stworzyli mapę kolejnych zmian w komórkach, które mogą prowadzić do raka. Promieniowanie jonizujące jest ustalonym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów piersi, a jego działanie zostało dobrze zbadane, a znaczna liczba badań dotyczy konsekwencji bombardowań atomowych w Hiroszimie i Nagasaki oraz kobiet, które jako nastolatki były narażone na promieniowanie medyczne.

W tradycyjnych modelach promieniowanie jonizujące działa wyłącznie na DNA komórek piersi. Okazało się jednak, że czynnik ten powoduje również powstawanie aktywnych form tlenu i azotu, które niszczą komórki, wywołują stany zapalne, zmieniają DNA i wpływają na inne procesy biologiczne. Innym uczestnikiem rakotwórczości są hormony reprodukcyjne – estrogen i progesteron, które stymulują proliferację (namnażanie) komórek w tkankach gruczołu sutkowego.

Dodaj komentarz